Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: uprawnienia do projektowania organizacji

Re: uprawnienia do projektowania organizacji 13 lata 2 tygodni temu #1722

  • valdi
  • valdi Avatar
Nie rozumiem po co roztrząsać coś co jest jasne dla każdego kto ma choć niewielką praktykę w tej dziedzinie.

właśnie po to bo ja spotkałem się z urzędem który wymagał UPRAWNIEŃ do projektowania organizacji !!! i podał podstawę którą podałem wyżej tzn. zakres uprawnień i definicję drogi z ustawy o drogach publicznych.. i co w takim przypadku ? odpisać że nie trzeba mieć uprawnień bo Panu który zrobił kilkaset projektów nikt się nie doczepił ! Jeśli nie potrzeba to proszę podać odpowiednią podstawę prawną...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: uprawnienia do projektowania organizacji 13 lata 2 tygodni temu #1723

  • valdi
  • valdi Avatar
Valdi, bądź tak miły i podaj jaki to organ wymaga uprawnień do sporządzenia projektów organizacji ruchu i (jeśli możesz), to zacytuj co Ci napisali.
Jeżeli chcesz to ostatecznie rozstrzygnąć, to napisz pismo do Gunb-u (a w zasadzie Ginb-u) oraz do Izby inżynierów. No i jeśli masz to na piśmie, to dodaj to pisemko, że nie jest to twój wymysł.
Ja tez dostaję różne "kwiatki", np. że o tym czy coś może oddziaływać na środowisko decyduje... nazwa inwestycji. Albo, że nie może być udzielone pozwolenie na budowę, bo nie zapewniliśmy dostaw mediów (woda, gaz, teletechnika, ciepło).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: uprawnienia do projektowania organizacji 13 lata 2 tygodni temu #1724

  • valdi
  • valdi Avatar
wysłałem zapytanie do GINBU .. zobaczymy jaka będzie odpowiedź :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: uprawnienia do projektowania organizacji 13 lata 2 tygodni temu #1725

  • valdi
  • valdi Avatar
Witam!
Widząc tak ożywioną dyskusję wtrącę i swoje 3 grosze.
1. Do projektowania organizacji ruchu nie potrzeba uprawnień - sprawy te reguluje prawo o ruchu drogowym, a nie ustawa prawo budowlane. Wykonywanie oznakowania i ubr nie stanowi robót budowlanych w rozumieniu pb - http://www.gunb.gov.pl/dzia%B3a/pliki/ws1.pdf
2. Od kilku lat trwają przymiarki do wprowadzenia odrębnych od budowlanych uprawnień do projektowania organizacji ruchu - jak na razie jednak do tego nie doszło.
3. Trochę inna sprawa jest z projektowaniem budowy/rozbudowy/przebudowy dróg. Bo jak to już ktoś napisał - zgodnie z art.4 tej ustawy: "droga - budowla wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiąca całość techniczno-użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowana w pasie drogowym,"
Spotkałem się z interpretacją, że w takim przypadku projekt organizacji ruchu powinien być częścią projektu budowlanego. Chociaż jak dotąd żaden urząd tego ode mnie nie wymagał. Poniżej ten wywód:

Pytanie

Czy organ administracji architektoniczno-budowlanej powinien żądać, aby inwestor do wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia robót wykonywanych w pasie drogowym dołączał zatwierdzony projekt organizacji ruchu?
Jeśli tak to proszę o wskazanie podstawy prawnej takiego żądania.

Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 28 listopada 2005 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Jeżeli roboty budowlane spowodują stałą lub czasową zmianę organizacji ruchu na drodze, organ administracji architektoniczno-budowlanej może żądać od inwestora przedstawienia zatwierdzonego planu organizacji ruchu.

Uzasadnienie

Roboty budowlane polegające na budowie lub przebudowie drogi, a także inne roboty budowlane wykonywane w pasie drogowym, powodują zmianę organizacji ruchu. Zmiana ta może mieć charakter stały (w przypadku budowy czy przebudowy drogi) lub czasowy (w związku z wykonywaniem innych robót w pasie drogowym). Ustalanie organizacji ruchu na drodze (tj. umiejscowienie sygnalizacji świetlnej oraz znaków drogowych pionowych i poziomych) odbywa się w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. Nr 177, poz. 1729), wydanym na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.). Zgodnie z w/w rozporządzeniem, zmiana organizacji ruchu na drodze jest możliwa wyłącznie po zatwierdzeniu tzw. projektu organizacji ruchu przez właściwy (dla danej kategorii drogi) organ zarządzający ruchem na drodze. Treść tego projektu, postępowanie w sprawie zatwierdzenia projektu, przyczyny odmowy zatwierdzenia projektu i uprawnienia organu zatwierdzającego określają przepisy § 5 i n. cytowanego rozporządzenia. Projekty organizacji ruchu mogą przedkładać do zatwierdzenia różne podmioty, w tym także inwestor (§ 4 ust. 3 pkt 3). Zgodnie z § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia, "zatwierdzona stała organizacja ruchu związana z budową lub przebudową drogi albo z budową dojazdu do obiektu przy drodze stanowi integralną część dokumentacji budowy". Ze względu na spoczywający na organie administracji architektoniczno-budowlanej (zarówno wydającym pozwolenie na budowę, jak i przyjmującym zgłoszenie) obowiązek skontrolowania, czy inwestor posiada wszystkie wymagane prawem pozwolenia, uzgodnienia i opinie (art. 30 ust. 2 oraz art. 35 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane) - organ ten powinien skontrolować uzyskanie przez inwestora zatwierdzenia projektu zarówno stałej, jak i czasowej zmiany organizacji ruchu, jeżeli roboty budowlane wymagają takiej zmiany.

Magdalena Laskowska

pozdr
wc
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: uprawnienia do projektowania organizacji 13 lata 2 tygodni temu #1726

  • valdi
  • valdi Avatar
Słuchajcie nie ma się co kłócić, ja miałem w tym roku, kontrole od wojewody w moim województwie, zatwierdzonych projektów organizacji ruchu. Żaden z projektów nie podlegał dyskusji czy Jan Kowalski, który podpisał projekt jest górnikiem, czy kowalem. Przedstawiciel, który wykonywał kontrole ma moim terenie, powiedział jasno, WYDAŁ PAN zatwierdzenie, to znaczy że uznał Pan, iż projekt powinień takie zatwierdzenie otrzymać. A z przepisów, które wszyscy widać znamy, nie ma jasnego sformułowania, że takowy projekt musi mieć podpis uprawnionego projektanta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: uprawnienia do projektowania organizacji 13 lata 2 tygodni temu #1728

  • valdi
  • valdi Avatar
Ręce opadają... WC - któż taki mądry pisał uzasadnienie? Bo powinien wpierw się zapoznać, co należy rozumieć pod pojęciem dokumentacji budowy. Samo wydanie pozwolenia na budowę (lub zgłoszenie robót) nie upoważnia jeszcze do rozpoczęcia budowy. A może organ aa-b powinien też żądać zgody Zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego, pozwolenia na użytkowanie? Co ich to obchodzi? I jakie mają do tego kompetencje? Żadne! Z doświadczenia wiem, że takie rzeczy wymyślają tylko w organach, gdzie nie mają nic do roboty i po prostu chcą się wykazać swoją "wiedzą".
Owszem, do niedawna niektórzy nadgorliwi żądali np. projektu organizacji ruchu, decyzji o zezwoleniu na usunięcie zieleni, opieczętowania "za zgodność z oryginałem" (a nawet "kserokopia") w projekcie budowlanym, ale pojawiły się na szczęście odpowiednie interpretacje.
Nie ma uprawnień do organizacji ruchu i tyle. Co oczywiście nie zwalnia od myślenia i odpowiedzialności.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.219 s.