Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Badania drgań

Badania drgań 10 lata 3 miesiąc temu #1163

  • sic000
  • sic000 Avatar
Szanowni Państwo,

Potrzebuję info na pewien temat

Jak wiadomo zarządca dróg publicznych ma ustawowy obowiązek przeprowadzania badań natężenia ruchu i poziomów hałasu.

Czy istnieje jeszcze ustawowy obowiązek przeprowadzania przez zarządcę drogi badań poziomu drgań?

Chodzi mi o drgania generowane przez ruch na drodze, głównie ciężki, mający wpływ na sąsiadującą zabudowę. Zdarzają się przypadki przyspieszonego zużycia elementów konstrukcyjnych obiektów budowlanych sąsiadujących z drogą.

Wiem, że przeprowadza się badania wpływu drgań na kierowców, ale to wynika z przepisów BHP i myślę, że nie ma związku z drogami.

Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Badania drgań 10 lata 2 miesiąc temu #1232

  • nnataniel
  • nnataniel Avatar
Zarządzający drogą nie ma obowiązku wykonywania okresowych pomiarów drgań. Tego typu ekspertyzy wykonuje się w następujących przypadkach:
- w trakcie opracowywania raportu oceny oddziaływania na środowisko - kiedy to czasami jest konieczność określenia rzeczywistego oddziaływania funkcjonujęcej drogi przed przebudową/modernizacją.
- w przypadku gdy w decyzji środowiskowej lub w decyzji zrid/pnb organ nałożył na inwestora obowiązek wykonania w ramach analizy porealizacyjnej badań wpływu drgań na konstrukcję budynków oraz zdrowie ludzi.
- osoba złoży skargę do roganu ochrony środowiska (Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, starosta, wójt), że według niego droga negatywnie wpływa na budynek lub zdrowie ludzi - w takim przypadku organ albo zleca niezależnej instytucji np. Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska wykonanie badań i na ich podstawie nakłada na inwestora obowiązek wykonania analiz np. w postaci przeglądu ekologicznego lub też żąda od inwestora informacji o tym czy standardy środowiska są dotrzymane na granicy pasa drogowego.

Inną opcją jest zlecenie tego typu badań na własną rekę a potem jak zostanie stwierdzone oddziaływanie wystąpienie o odszkodowanie lub też naprawienie szkód przez zarządzającego drogą.

Ogólnie udowodnienie, że uszkodzenia budynku są spowodowane drganiami od drogi są trudne bo zawsze w takich przyadkach trudno jest jednoznacznie określić czy uszkodzenia są spowodowane drogą czy też innymi czynnikiami (wady konstrukcyjne budynku, wiek budynku, brak fundamentowania itp.)

Z poważaniem,

Daniel Maranda
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Badania drgań 10 lata 2 miesiąc temu #1237

  • sic000
  • sic000 Avatar
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Badania drgań 9 lata 8 miesiąc temu #1699

  • nnataniel
  • nnataniel Avatar
najpierw zobacz czy droga którą rozpatrujesz jest 80kN czy 100kN bo jak ta pierwsza to pojazdy cięzarowe załadowane czyli standardowe tiry 42 t nie mają prawa sie po nich poruszać (ogólnie drogik krajowe to 100kN pozostałe to 80kN) wówczas zamiast badac drgania trzeba pisac pismo do nadzoru budolanego o wyegzekwowanie od zarządcy drogi przestrzegania ustalonych limitów co jest raczej nie możliwe bo zarządca ma gdzieś walkę z firmami transportowymi a poza tym i gminami które lokalizują zakłady przemysłowe sklepy itd przy drogach o nacisku dopuszczalnym 80kN ale to już polska specjalność jedno zbudowac zeby inne zniszczyć :D
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.208 s.