Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Legalność oznakowania dróg

Legalność oznakowania dróg 9 lata 7 miesiąc temu #4031

 • zielak23
 • zielak23 Avatar
Witam,
Rozchodzi się o to czy wg obowiązujących przepisów na każdy jeden znak, który mamy na drodze musi być projekt stałej organizacji ruchu? Przepisy w tym zakresie ( m.in. rozp. ws. zarządzania ruchem na drogach) mówią jedynie o oznakowaniu dróg nowo budowanych lub przebudowywanych. A co z drogami starymi, które żadnym przebudowom i zmianom nie podlegały a oznakowanie znajdujące się na nich ma charakter "zastany"? Poza wymianami znaków na nowe z uwagi na ich zużycie nie ma tam żadnych zmian w organizacji, a nigdy żaden projekt na to nie był wykonywany. Czy teraz trzeba byłoby zrobić projekty na całe ciągi dróg? Dodam, że sprawa ta akurat interesuje mnie w zakresie dróg powiatowych, ale ma i tak charakter ogólny.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Legalność oznakowania dróg 9 lata 7 miesiąc temu #4032

 • zielak23
 • zielak23 Avatar
Nie ma co usilnie szukać powodu aby zrobić projekt stałej organizacji ruchu.

Jeżeli nie ma projektu to zarządca drogi powinien wsiąść w samochód i wykonać inwentaryzację istniejącego oznakowania, następnie sprawdzić i jeżeli konieczne są zmiany wykonać projekt zamienny.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Legalność oznakowania dróg 9 lata 7 miesiąc temu #4034

 • zielak23
 • zielak23 Avatar
Zgodnie z przepisami załącznikiem do książki drogi jest zatwierdzona organizacja ruchu. Jeśli zarząd drogi jej nie ma, działa niezgodnie z prawem (tkwi w bezczynności administracyjnej). Powiem więcej, w takim wypadku jeśli zarządzający ruchem przeprowadza kontrolę, o której mowa w rozporządzeniu, to poświadcza nieprawdę, jeśli stwierdza, że wszystko jest na drodze ok. ... bo z czym porównuje jak nie ma projektu? Oczywiście, każdy znak bez zatwierdzenia jest ,,nielegalny'', choćby stał tam 50 lat. Nie ma czegoś takiego jak ,,zastany stan''. Odsyłam kolegę do raportu NIK o stanie oznakowania w województwie śląskim.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Legalność oznakowania dróg 9 lata 7 miesiąc temu #4035

 • adacho
 • adacho Avatar
witam,
jestem po kontroli NIK-u i każdy znak umieszczony na drodze winien posiadać projekt stałej organizacji ruchu...koniec i kropka. Nie ma żadnych odstępstw od tego typu projektów.
podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzeniem (Dz.U. z 2003 r. nr 177, poz. 1729),
- rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U.2003.220.2181 ze zm. z zał.)
Przeczytajcie sobie raport NIK-u znak: KPB-401-002/2013 - ORGANIZACJA RUCHU
NA DROGACH GMINNYCH, POWIATOWYCH I WOJEWÓDZKICH.
Pozdrawiam i miłej lektury.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Legalność oznakowania dróg 9 lata 7 miesiąc temu #4036

 • zielak23
 • zielak23 Avatar
No tak, ale w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach... w par.4 ust.1 jest wyraźnie napisane, że podstawą wprowadzenia organizacji ruchu na [u:2k62ngph][i:2k62ngph]nowo wybudowanej drodze lub jej zmiany na drodze istniejącej[/i:2k62ngph][/u:2k62ngph] jest zatwierdzenie (..) Czyli wniosek z tego taki, że sprawa dotyczy tylko oznakowania, które jest nowe licząc od daty wejścia w życie rozporządzenia - czyli albo nowe bo bo droga jest nowa albo nowego bo jest zmiana stanu, który już był. Zresztą potwierdza to w/w kontrola NIK, w której jest wyraźnie napisane (pkt.2.3.2) "Niezbędne jest uregulowanie kwestii związanej z organizacją ruchu na drogach, na których umieszczono znaki przed wejście w życie rozporządzenia (...), w odniesieniu do których do chwili obecnej nie zaszły przesłanki do obligatoryjnego sporządzania projektów organizacji ruchu". Dotyczy to tzw. dróg starych, zastanych i nie poddanych przebudowom. A że NIK sugeruje powinność ich wykonywania i wnioskuje o zmiany przepisów w tym zakresie to moim zdaniem jeszcze nie jest nakaz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Legalność oznakowania dróg 9 lata 7 miesiąc temu #4042

 • zielak23
 • zielak23 Avatar
do raportu NIK o stanie oznakowania w województwie śląskim.

Możesz podać link do tego raportu, o którym piszesz?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.118 s.