Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Uprawnienia

Uprawnienia 14 lata 4 miesiąc temu #281

  • bronto
  • bronto Avatar
Chciałbym poznać Państwa opinie na temat możliwości zdobycia uprawnień projektowych oraz budowlanych w stopniu nieograniczonym przez inżynierów . Od paru lat takie uprawnienia mogą jedynie zdobyć osoby posiadające tytuł magistra inżyniera. W poprzedniej wersji stosownego rozporządzenia takie uprawnienia mogli również zdobyć osoby posiadające tytuł inżyniera. W mojej ocenie inżynier posiada takie same umiejętności jak magister o czym może świadczyć fakt, iż egzamin końcowy na uczelni (Politechnika Krakowska) jest wspólny dla inżynierów i magistrów inżynierów i zakres pytań jest taki sam. Stopień inżyniera można zdobyć na studiach zaocznych (na dziennych są jedynie studia magisterskie) po 4,5 latach nauki. Na 3 roku student wybiera specjalizację, którą studiuje prze 1,5 roku, a więc tyle samo co na studiach magisterskich. Więc dlaczego pozbyto możliwości zdobycia uprawnień w stopniu nieograniczonym przez inżynierów??
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Uprawnienia 14 lata 4 miesiąc temu #282

  • Gość
  • Gość Avatar
Z tym pytaniem najlepiej udać się do Izby inżynierów budownictwa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Uprawnienia 14 lata 4 miesiąc temu #292

  • ZSobolewski_KLIR
  • ZSobolewski_KLIR Avatar
Projekt zmian w ustawie Prawo Budowlane przewiduje rozwiązania o których piszesz. Poczytaj sobie np czasopismo Inżynier Budowlany
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Uprawnienia 14 lata 4 miesiąc temu #306

  • janusz
  • janusz Avatar
Przykro mi bardzo, ale ZS z KLIR podał nie do końca prawdziwą informację. Ale po kolei. W lipcu 2005 r. Sejm uchwalił zmianę w ustawie Prawo budowlane, która pozbawiła inżynierów możliwości uzyskania uprawnień bez ograniczeń. Zostało to bardzo krytycznie ocenione przez środowisko inżynierów budownictwa, w tym także i przez Polską izbę Inżynierów Budownictwa. Dowodem na to są liczne publikacje, także we wspomnianym przez ZS IB. Kierowano w tej sprawie liczne wnioski do Ministerstwa, Komisji Sejmowych itp. Od tego czasu Sejm uchwalił 16 kolejnych nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Niestety ani w projektach ani w uchwalonych tekstach żadnej z nowelizacji nie znalazł się zapis przywracający inżynierom uprawnienia bez ograniczeń. Jak z tego wynika Ustawodawca nie bierze pod uwagę i nie uwzględnia zastrzeżeń środowiska inżynierów budownictwa. A szkoda.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Uprawnienia 14 lata 4 miesiąc temu #311

  • Gość
  • Gość Avatar
od marca 2010r. ma być kolejna nowelizacja i pozostaje nam tylko czekać czy aby może teraz ktoś nas wysłucha

a nawiasem mówiąc, w środowisku techników drogowych krążą plotki, że i oni mają uzyskać ograniczone uprawnienia, czy to prawda ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Uprawnienia 14 lata 4 miesiąc temu #315

  • janusz
  • janusz Avatar
30 września Polska Izba Inżynierów Budownictwa i Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa wysłali wspólne pismo Do Wiceministra Infrastruktury z projektem zmian w prawie budowlanym. Przewiduje on: 1) Dla mgr inż. (bez zmian) - uprawnienia bez ograniczeń do projektowania i do kierowania. 2) Dla inż. - uprawnienia: do kierowania bez ograniczeń, do projektowania ograniczone. 3) Dla techników (z maturą i dyplomem mistrza) - uprawnienia do kierowania ograniczone. Aby uzyskać te uprawnienia trzeba wykazać się odpowiednią praktyką: kierowanie bez ograniczeń - 2 lata; kierowanie ograniczone - dla inż. 3 lata, dla techn. 5 lat; projektowanie bez ograniczeń i ograniczone - 2 lata w projektowaniu i rok na budowie. To jest pismo do Ministerstwa. Czy? kiedy? i o jakiej treści? projekt tych zmian trafi do Ustawodawcy (Sejm)? A co z nim Sejm zrobi? Uchwali bez poprawek? Wprowadzi poprawki? (jakie?) i uchwali? A co z tym zrobi Senat: uchwali bez poprawek? wprowadzi poprawki? (jakie?) i uchwali? A jeśli Senat wprowadzi poprawki to co zrobi Sejm: przyjmie je? odrzuci? A co z tak uchwaloną? ustawą zrobi Prezydent: podpisze?, skieruje do Trybunału Konstytucyjnego? Jest tych znaków zapytania 18! Co będzie? i kiedy to nastąpi? Nie sądzę, aby ktoś podjął się udzielić odpowiedzi na te pytania.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.142 s.