Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: zajęci epasa drogowego

zajęci epasa drogowego 10 lata 8 miesiąc temu #3715

  • JoannaBes
  • JoannaBes Avatar
Witam.
Kto może zgłosić wniosek o wydanie decyzji na zajęcie pasa drogowego na czas robót? Ktokolwiek , może tylko wykonawca , który rzeczywiście zajmuje pas drogowy czy wniosek musi pochodzić od inwestora lub jego pełnomocnika?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: zajęci epasa drogowego 10 lata 8 miesiąc temu #3716

  • Tosia
  • Tosia Avatar
Wniosek może złożyć tylko inwestor lub jego pełnomocnik (musi mieć opłacone w urzędzie miasta upoważnienie - niedawno to było chyba 17 zł)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: zajęci epasa drogowego 10 lata 8 miesiąc temu #3717

  • Tosia
  • Tosia Avatar
Pani Joanno, orzecznictwo w tej sytuacji wskazuje inwestora inwestycji, jako odpowiedzialnego za wszystko, co jest z nią związane. Jednak do niedawna to zajmujący faktycznie pas drogowy występował w roli wnioskodawcy. Do dzisiaj praktyka wskazuje, że przepisy te mają charakter uznaniowy i interpretowane w sposób niejednoznaczny. Znaczy, że urzędy w zależności od siedziby i osoby prowadzącej owe sprawy zajęcia pasa drogowego wymagają różnych rozwiązań, jeśli chodzi o wnioskodawcę. Spotyka się, że wniosek na zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót składać musi Wykonawca (czyli ten, który faktycznie pas drogowy zajmuje), natomiast wniosek na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia urządzenia obcego winien złożyć Inwestor (opłata cykliczna). W innym urzędzie wymagane jest, aby wnioski w powyższej formie były poparte pełnomocnictwem lub upoważnieniem Inwestora. Eliminuje to przypadki, w których to Wykonawca na własną rękę składa wnioski na Inwestora, w wyniku czego na inwestora spływa obowiązek opłaty za zajęcie pasa drogowego, natomiast Umowa czy to ustna, czy pisemna między Wykonawcą a Inwestorem nie zakładała takiego rozwiązania i jest konflikt. Trzecim rozwiązaniem jest wystąpienie Inwestora jako wnioskodawcy, który wskazuje firmę wykonującą prace w pasie drogowym i jako właściciela urządzenia obcego, które w pasie drogowym ma być umieszczone.
Trudno natomiast jednoznacznie odpowiedzieć Pani ta zadane pytanie, ze względu na występowanie rożnej interpretacji prawa przez urzędników i urzędy. Najlepiej zadzwonić do miejscowego Urzędu i zapytać, jak się zapatruje na tą problematykę. W sprawach spornych natomiast należy posiłkować się orzecznictwem sądowym dotyczącym tej sprawy.
A i pamiętać proszę, żeby sprawdzić czy owe zajęcie pasa drogowego tyczy się drogi publicznej (Uchwała Rady Miejskiej/Gminnej/Zarządu Powiatu itd.) ze względu na to, że często i gęsto ludzie płacą za zajęcie pasa drogowego na drogach, których prawo takie nie obowiązuje (czyli przepisy ustawy o drogach publicznych nie obowiązują na drogach wewnętrznych i działkach drogowych własności miejscowego samorządu lub zarządu). We wszystkich innych sprawach (czyli kiedy droga nie jest publiczna) należy sporządzić umowę cywilno - prawną z właścicielem gruntu. Umowa taka zawsze jest zawierana między stronami: Właściciel gruntu - Inwestor.
Powodzenia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.083 s.