edroga601Obecnie w Łodzi istnieją 24 ronda, z czego 8 powstało w ostatnich latach. Władze miasta planują budowę kolejnych 6.

Podczas ostatnio realizowanych inwestycji (np. ul. Św. Teresy, ul. Rojna, ul. Rydzowa) na kilku skrzyżowaniach powstały ronda, co uspokoiło ruch, polepszyło jego organizację i zwiększyło bezpieczeństwo uczestników.

Ronda pozwalają na łatwiejsze i szybsze pokonanie skrzyżowania, a w przypadku ronda turbinowego (np. Św. Teresy/Szczecińska) kierowcy wybierając poszczególne pasy są dodatkowo naturalnie poprowadzeni przez skrzyżowanie dzięki geometrii drogi.

Ronda powstają również dzięki zmianom w organizacji ruchu. Na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i ul. Juszczakiewicza wprowadzono ruch okrężny, dzięki czemu znacząco poprawiła się płynność i łatwość w przejeździe przez to rozległe skrzyżowanie. Dlatego tego typu inwestycje wciąż będą prowadzone.

W tym roku przebudowane zostanie rondo Sybiraków, powstanie rondo u zbiegu ul. Okólnej z Droga Krajową nr 71 (na granicy Łodzi i Zgierza), oraz na skrzyżowaniu ul. Konstantynowskiej i ul. Juszczakiewicza. Dodatkowo ronda pojawia się przy skrzyżowaniu ul. Lindleya i ul. Węglowej oraz wokół węzła dworca Łódź-Fabryczna.

ronda v4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: UM Łódź

Komentarze  
Zdzisław
0 #1 Zdzisław 2016-12-30 18:35
Ronda usprawniają ruch. I tak i nie. Łódzkie rondo powstałe przy zbiegu ulicy Maratońskiej i Popiełuszki i Maratońskiej - Sanitariuszek a więc na drodze (ul. Maratońska) prowadzące m. innymi transport ciężarowy wielkogabarytowy do dzielnicy przemysłowej na tzw. Nowym Józefowie (ciągniki siodłowe z naczepami) nie mieszczą się na tych rondach co powoduje ich nie zamierzoną przez kierujących dewastację. Warto by ZDiT sie temu przyjrzał
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.