Spis treści

Mniej nie znaczy gorzej (II) Gdańskie Rowerowe ŚródmieścieGdańskie Rowerowe Śródmieście jest jednym ze sztandarowych projektów zrealizowanych w Gdańsku w celu promowania ruchu rowerowego. W ramach tego projektu na obszarze Głównego i Starego Miasta, czyli najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska, wprowadzono szereg rozwiązań preferujących ruch rowerowy. Na ul. Rajskiej wprowadzono pasy rowerowe, na kilku ulicach zastosowano śluzy wjazdowe i wyjazdowe, a na praktycznie wszystkich ulicach jednokierunkowych dopuszczono ruch „pod prąd” dla rowerzystów.

Przy okazji powyższych działań przewartościowano także organizację ruchu na tym obszarze Gdańska. Przede wszystkim w celu uspokojenia ruchu zastosowano elementy tzw. „niewidzialnej infrastruktury”. Wprowadzono strefę TEMPO 30 na wszystkich ulicach Głównego i Starego Miasta nie wyłączając z tego również ulic klasy zbiorczej, takich jak ul. Rajska i ul. Podwale Staromiejskie.

Na obszarze ograniczonym ulicami Podwale Staromiejskie – Wały Jagiellońskie – Podwale Przedmiejskie oraz rzeką Motławą, czyli w samym sercu gdańskiej starówki wprowadzono strefę skrzyżowań równorzędnych. Dotyczyło to zarówno fragmentów znajdujących się w tzw. strefie ograniczonego ruchu, gdzie dopuszczony jest ruch wyłącznie za posiadaniem specjalnego abonamentu lub identyfikatora jak również ulic ogólnodostępnych. Szczegółowo zweryfikowano także inne elementy organizacji ruchu. Zlikwidowano kilkanaście przejść dla pieszych wychodząc z założenia, że na tego typu terenie nie należy ograniczać ruchu pieszego wyłącznie do miejsc wyznaczonych. Ruch ten powinien mieć charakter maksymalnie swobodny. Usunięto szereg znaków D-4a „droga bez przejazdu”, znaków A-12 „zwężenie jezdni” i innych znaków ostrzegawczych i informacyjnych wychodząc z założenia, że już samo otoczenie ulicy, jego staromiejski charakter jednoznacznie sugerują kierowcy, jakich sytuacji drogowych może się spodziewać.

Działania te, będące pierwszymi na taką skalę na terenie Gdańska zostały poprzedzone bardzo intensywną kampanią informacyjną. Artykuły o planowanych zmianach znalazły się praktycznie we wszystkich liczących się mediach lokalnych. Pisała o nich prasa i portale internetowe. Informację o nich przekazały rozgłośnie radiowe i Telewizja Gdańska. O projekcie Gdańskie Rowerowe Śródmieście informował nawet na antenie ogólnopolskiej Teleexpres. Dodatkowo wydana została ulotka mówiąca o celach, założeniach i wprowadzonych rozwiązaniach.

W zakresie oznakowania z wyprzedzeniem umieszczono przed pierwszymi skrzyżowaniami w strefie skrzyżowań równorzędnych specjalne tablice przypominające o takiej organizacji ruchu. Na bazie doświadczeń ze Śródmieścia tego typu oznakowanie pomocnicze stało się standardem przy wszystkich podobnych realizacjach.

Zmiany wprowadzono na terenie Głównego i Starego Miasta przyniosły bardzo wyraźny efekt w postaci zmiany charakteru ruchu drogowego w tej części miasta. W dużym stopniu te działania w połączeniu z sezonowym lub docelowym zamykaniem ulic dla ruchu kołowego zmieniły wzajemne korelacje pomiędzy kierowcami, a pieszymi i rowerzystami. W wyniku zastosowanych rozwiązań dla tych drugich otworzyły się dużo szerszym stopniu możliwości swobodnego przemieszczania się po obszarze śródmiejskim. W tej chwili można mówić, że gospodarzami szczególnie Głównego Miasta są piesi i rowerzyści, a samochody są tam gośćmi, szczerze mówiąc wcale nie mile widzianymi. Dodatkowo, może w stosunku do przedstawionych powyżej celów drugorzędnym, efektem ograniczenia liczby znaków drogowych na terenie Głównego Miasta jest poprawa jego estetyki. Łącznie na terenie Głównego i Starego miasta zlikwidowano ponad 100 znaków drogowych.

Strefa znaczy wszystko

Idąc za przykładem Głównego i Starego Miasta analogiczne działania zostały podjęte również na szeregu osiedli mieszkaniowych na terenie Gdańska. Docelowo zakłada się, że podobne zasady będą obowiązywały na wszystkich terenach, gdzie dominuje typowy charakter mieszkaniowy i to zarówno w zabudowie ekstensywnej, jak również intensywnej.

Przykładem tego typu działań są m.in. osiedla Wzgórze Mickiewicza, Niedźwiednik czy Suchanino. Wszystkie te rejony są objęte strefą TEMPO 30 oraz strefą skrzyżowań równorzędnych. Na skrzyżowaniach, gdzie w nadmierny sposób ograniczona jest widoczność (wloty dotychczas oznakowane znakami B-20 „stop”) przewidywane są dodatkowo fizyczne środki uspokojenia ruchu – wyniesione skrzyżowania, progi typu poduszka itp.

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2011-02-04 09:04
Wszyscy albo prawie wszyscy zgadzamy się z tym, że znaków jest na współczesnych drogach za dużo. Ale kiedy stajemy przed koniecznością podjęcia konkretnej decyzji; jak zaprojektować organizację ruchu, albo czy zatwierdzić (a nawet tylko zaopiniować pozytywnie), przedłożony projekt – znajdujemy setki argumentów na to, że na wszelki wypadek znaków powinno być więcej. Strefa 30 km/h w Gdańsku jest tego najlepszym przykładem.
Zgodnie ze zał. nr.1 do Szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych ..., "W strefie ograniczonej prędkości nie powinno się stosować znaków okreslających pierwszeństwo na skrzyżowaniach." (pkt. 3.2.44). Co w takim razie robi w tej strefie ulica z pierwszeństwem przejazdu oraz dodatkowe znaki strefowe informujące o tym, że na skrzyżowaniach nie wyznaczono pierwszeństwa przejzdu. Czy to nie jest jednak tak, jak napisałem na początku. A gdyby jeszcze wykorzystać przepis, że w strefie 30 km/h nie ma obowiązku oznakowywania znakami ostrzegawczymi szykan i rozwiazań geometrycznych wymuszających powolną jazdę, a nasteppnie rozumując dalej w tym kierunku - zlikiwdować wszystkie wyznaczone przejścia dla pieszych w takiej strefie. CZY ABY NA PEWNO JEST TO DOBRY PRZYKŁAD PRAKTYCZNEGO ZMNIEJSZENIA LICZBY ZNAKÓW DROGOWYCH? Myślę, że jak zwykle zabrakło konsekwencji Czyli miało być dobrze, a wyszło ....... JAK ZWYKLE!!!!
SIGMA
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.