edroga606Bydgoszcz rusza z kolejnym etapem doświetlenia bydgoskich przejść dla pieszych. W pierwszej kolejności nowoczesne latarnie poprawiające widoczność zamontowane będą przy ul. Saperów. To zadanie zrealizowane będzie w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

 

Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowano w Bydgoszczy prawie 40 takich zadań.

W tym roku realizowany będzie III etap prac. Oprócz zadań wytypowanych przez ZDMIKP swoje propozycje zgłaszają również mieszkańcy w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. W ten sposób do realizacji trafiło doświetlenie dwóch zebr na ulicy Saperów, przy skrzyżowaniu z ulicą Zakątek oraz przy skrzyżowaniu z ul. Czołgistów. Na to zadanie głosowało blisko 50 bydgoszczan. Wstępnie na realizację przedsięwzięcia zarezerwowano 100 tysięcy złotych. Po podpisaniu umowy prace projektowo-budowlane zajmą około 3 miesięcy. W tym roku na Jachcicach planowane jest też ustawienie dodatkowej wiaty na przystanku Saperów-Ludwikowo.

W poprzednich latach udało się gruntownie zmodernizować ulicę Saperów na odcinku od Ludwikowo do Komandosów. Wymieniona został podbudowa, ułożono nowe nawierzchnie, przebudowano zatoki autobusowe oraz chodniki. Wszystkie przejścia dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Te prace pochłonęły 3,6 mln zł. ZDMiKP przygotowuje się także do dużego przetarg na doświetlenie kilkunastu kolejnych przejść.

Poprawa doświetlenia wymaga zazwyczaj montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w 2018 roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych w Bydgoszczy.

Ponad 75,5 tys. głosów oddali mieszkańcy w ubiegłorocznym głosowaniu na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO). Bydgoszczanie wskazali najważniejsze przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane w mieście w 2020 roku w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Miasto zagwarantowało na ten cel rekordowe 16 mln zł.

Źródło: UM Bydgoszcz

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.