Detekcja BluetoothMiastom niezbędne są coraz efektywniejsze i precyzyjniejsze metody zarządzania ruchem. Wynika to z dynamicznie wzrastającej liczby pojazdów oraz z coraz bardziej zmiennego zachowania kierowców, którzy uciekając przed zatłoczeniem poszukują innych tras w podróżach pomiędzy domem a pracą.

Efektywniejsze zarządzanie ruchem wymaga posiadania szczegółowej wiedzy o pojazdach przemieszczających się w sieci dróg, o natężeniach i rozkładzie ruchu w sieci komunikacyjnej. Oznacza to konieczność pozyskiwania coraz większej ilości informacji, w tym głównie za pomocą detektorów. Jednak instalacja detektorów wymaga ingerencji w nawierzchnie jezdni, czyli wstrzymywania lub ograniczania ruchu na czas wykonania robót montażowych, co z reguły nie spotyka się z przychylnością użytkowników dróg. W mieście dość powszechnym rozwiązaniem jest wideodetekcja, ale z kolei mniej inwazyjna instalacja kamer nie we wszystkich sytuacjach może być wykonana. Przede wszystkim wymaga posiadania bramownic, a i na tych istniejących bywa już dostatecznie dużo innych umocowanych urządzeń, które pozyskują różne rodzaje informacji drogowej.

Właśnie trwają prace nad prototypowym rozwiązaniem ITS opierającym się na tych urządzeniach, które już w mieście funkcjonują, a więc urządzenia Bluetooth (telefony komórkowe, nawigacja). W tym rozwiązaniu wykorzystywany jest detektor lokalizujący miejsca, w których się znajdują urządzenia Bluetooth. Jest on niewielki, pobiera też niewielkie ilości prądu, może być również zasilany energią słoneczną. Instalowany jest w dowolnym miejscu otoczenia drogi; nie potrzebuje większego pola widoczności (może być nawet zamontowany na sklepie, lub jakimś budynku). Rejestruje on przepływy urządzeń  Bluetooth w pojazdach. Następnie informacja jest przesłana do centrum i przetwarzana. System informatyczny udostępnia gotowe informacje o ruchu odpowiednim służbom miejskim i mieszkańcom, na przykład do planowania podróży.

W przypadku systemu musi on być technologicznie zaawansowany, by sprostać takim sytuacjom, jak kilkadziesiąt urządzeń Bluetooth w autobusie komunikacji publicznej. Otóż, nie może ich odczytywać jako sygnały z odrębnych samochodów.

Rozwiązanie oparte na detekcji Bluetooth jest stosunkowo tanie. Przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję detektora i nieskomplikowany sposób instalacji. Za to charakteryzuje się on dosyć sporą dokładnością – może nie na tyle wysoką jak pętla indukcyjna, jednak porównywalną do detekcji wideo. Ponadto to urządzenie cechuje wysoka niezawodność. W efekcie z jego pomocą można „krążące” po mieście informacje pozyskiwać stosunkowo niewielkim kosztem.

W pierwszym skojarzeniu detekcja Bluetooth może być uznana za śledzenie ludzi poruszających się po mieście, zatem może budzić obawy o ich prywatność. Przede wszystkim system ten nie śledzi poszczególnych osób, jedynie ich adresy IP sprzętowe. Ponadto każdy posiadacz/użytkownik komórki czy komputera musi zgłosić chęć bycia w systemie. Funkcjonowanie sytemu warunkuje jednak odpowiednia liczba użytkowników. Ich pozyskanie odbywa się na podobnych zasadach, jak użytkowników portali społecznościowych. Chodzi o to, że wiele osób zapisując się, pozwala się „śledzić”, ale w zamian za to otrzymuje potrzebną im i dokładną informację o ruchu oraz sytuacji na drogach w mieście.

Prototypowe rozwiązanie na pewno docelowo nie zastąpi czujników dotąd wykorzystywanych w pozyskiwaniu danych. Jednak pozwala ono pozyskiwać ogrom dodatkowej informacji z sieci komunikacyjnej, która jest przetwarzana w celu efektywniejszego zarządzania ruchem na miejskich ulicach.

AS

Materiał na podstawie wystąpienia Marcina Kalisiaka z Alcatel-Lucent podczas IV Polskiego Kongresu Inteligentnych Systemów Transportowych, który obradował w Warszawie w dniach 25-26 maja 2011 r.

Komentarze  
loras
0 #1 loras 2011-06-13 14:29
No pomysł jest fajny tylko ilu użytkowników jeździ z włączonym BT.
Wiem z własnego doświadczenia, że włączam go tylko kiedy jest taka potrzeba. Powód jest prozaiczny - bateria dłużej działa ;-)
Ale może są sposoby zliczania użytkowników bez włączania BT :P
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
0 #2 Gość 2011-06-13 19:20
fakt, sam też wyłączam BT ze względu na baterię i w nawigacji i w telefonie :-) także raczej ta detekcja przez BT się nie sprawdzi...
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.