P4130095Teren w rejonie Złotej Bramy i Katowni w Gdańsku to trakt pieszy, ale kierowcy często o tym zapominają. By im o tym przypomnieć, straż miejska w najbliższym czasie podejmie zintensyfikowane działania. W planach są kolejne kroki, które poprawią porządek na gdańskich drogach.

Jest to reakcja na sytuacje, które strażnicy miejscy obserwują na co dzień i odpowiedź na liczne zgłoszenia mieszkańców. Okazuje się, że w ciągu dnia, mimo zakazu ruchu, koło Katowni i Złotej Bramy przejeżdża około 250 pojazdów. Zagraża to bezpieczeństwu pieszych. Dlatego też 29 i 30 września teren patrolowali strażnicy miejscy.

Kierowcy, którzy nie przestrzegali znaku B-1 otrzymywali mandat od 20 do 500 zł i 5 punktów karnych. W piątek i sobotę funkcjonariusze wystawili 62 mandaty karne i dali 3 pouczenia.

- Nie poprzestajemy tylko na działaniu patroli – mówi Andrzej Czeran, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku. - Chcemy nie tylko reagować na problem, ale przede wszystkim mu przeciwdziałać. Podjęliśmy rozmowy z GZDiZ, aby ograniczyć przejeżdżające pojazdy tylko do autobusów linii 100. W przyszłości chcemy wnioskować, by w tym miejscu powstały bariery typu ruchomego .

W chwili obecnej zakaz ruchu nie dotyczy autobusów ZTM Gdańsk, taxi, rowerzystów i posiadaczy identyfikatorów typu „M” GZDiZ Gdańsk. Zastosowanie ruchomych zapór drogowych w postaci automatycznych słupków jest rozwiązaniem, które z powodzeniem funkcjonuje w innych miastach.

Wzmożone kontrole w rejonie Katowni i Złotej Bramy to nie jedyne działania, które obecnie podejmuje straż miejska. Od 4 do 15 września gdańscy strażnicy prowadzili działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Mundurowi objęli nadzorem 49 szkół. W akcji uczestniczyło 127 patroli. W 55 spotkaniach edukacyjnych dla klas I-III wzięło udział 1064 dzieci. Dodatkowo funkcjonariusze patrolowali rejon szkół i dyscyplinowali m.in. nieprawidłowo parkujących kierowców.

Obecnie Straż Miejska kończy działania w Strefach Ograniczonego Postoju. Celem działań jest przypomnienie zasad parkowania pojazdów w SOP. W Gdańsku jest sześć Stref Ograniczonego Postoju (SOP). Kierowca, który chce zaparkować pojazd na terenie SOP, musi znać obowiązujące tam zasady. Okazuje się, że prowadzący pojazdy mają z tym problem i nie stosują się do obowiązujących przepisów.

Straż Miejska planuje również wspólne działania z policją i jeszcze skuteczniejsze eliminowanie z dróg pojazdów nieużytkowanych.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.