monitoring 401776 960 720Gliwicki ITS, czyli inteligentny system sterowania ruchem, to jeden z najnowocześniejszych tego typu systemów w Polsce i pierwszy w regionie. Dzięki niemu kierowcy mogą płynniej i szybciej poruszać się po mieście, a w razie potrzeby sprawniej znaleźć miejsce parkingowe. To nie wszystkie zalety systemu – pozwala on także m.in. na zaplanowanie najkorzystniejszej trasy przez miasto na ekranie własnego komputera lub smartfona za pomocą aplikacji ITS Gliwice.

 

Inteligentny system sterowania ruchem działa w oparciu o ogromną ilość danych pozyskiwanych z szeregu czujników i urządzeń zainstalowanych w rejonie wszystkich skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, głównych ciągów komunikacyjnych, miejsc parkingowych, a także w autobusach komunikacji miejskiej. Dzięki temu jest w stanie ocenić bieżącą sytuację na drogach i automatycznie zmieniać ustawienia działających w systemie urządzeń, np. sygnalizacji świetlnej czy tablic informacyjnych.

Kierowcy poruszający się po mieście korzystają z jego pomocy na co dzień, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Teraz mogą wykorzystywać funkcjonalności ITS bardziej świadomie.

ZDM uruchomił bezpłatną aplikację ITS Gliwice, z której można korzystać na komputerach oraz urządzeniach mobilnych.

Aplikacja jest dostępna na stronie internetowej its.gliwice.eu, użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem Android mogą ją pobrać ze sklepu Google Play. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zapewnia, że w ciągu kilku najbliższych tygodni zostanie również udostępniona wersja na iOS.

– Zachęcamy do pobierania i korzystania z aplikacji. Jest bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze. Po wybraniu dowolnej opcji z menu otwiera się mapa Gliwic z rozmieszczonymi na niej ikonami, pod którymi znajdziemy wiele informacji ułatwiających poruszanie się po mieście – mówi Ludomir Utratny z ZDM.

Na interaktywnej mapie można znaleźć m.in. informacje o natężeniu ruchu i dostępności miejsc postojowych w danym rejonie, utrudnieniach na drogach, a nawet dane pogodowe. Dodatkowo dzięki obrazowi z kamer można zobaczyć, jak wygląda aktualna sytuacja na danym odcinku drogi. Możemy sprawdzić jak szybko uda nam się dojechać w wybrane miejsce i dobrać optymalny wariant trasy.

Na szczególną uwagę zasługuje funkcjonalność prezentująca aktualną pozycję autobusów komunikacji miejskiej. Dzięki niej, czekając na przystanku lub zmierzając w jego kierunku, można z dużą dokładnością określić, gdzie aktualnie znajduje się autobus interesującej nas linii i oszacować czas pozostały do jego przyjazdu.

Projekt jest realizowany w ramach zadania „Rozbudowa systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych, etap II”. Całkowity koszt projektu wynosi ok. 30 mln zł. 85% kosztów kwalifikowanych udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Pozostałe koszty zostały pokryte z budżetu Miasta Gliwice.

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.