DJI 0554Prace drogowe na Placu Chrapka dobiegają końca. W najbliższy piątek (10 maja) około godziny 9.00 rondo turbinowe zostanie udostępnione do ruchu w pełnym zakresie. To nowe rozwiązanie drogowe w Toruniu.

 

DJI 0528 2Skrzyżowanie na Placu Chrapka jest 3-wlotowym rondem turbinowym. Jest to rodzaj ronda zaprojektowany w taki sposób że potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się. Organizacja ruchu na takim skrzyżowaniu wymaga od kierującego przed wjazdem na rondo wybór odpowiedniego pasa ruchu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas jazdy na samym rondzie nie ma możliwości zmiany pasa z zewnętrznego na wewnętrzny i odwrotnie. Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są bezkolizyjnie kierowane do odpowiedniego wylotu. Ustąpienie pierwszeństwa następuje przy wjeździe na skrzyżowanie oraz na przecięciu się jezdni ronda z torowiskiem tramwajowym.

Zgodnie z zasadami ruchu drogowego na tego typu skrzyżowaniach tramwaj znajdujący się na rondzie, który z niego zjeżdża ma bezwzględnie pierwszeństwo przed pojazdami. Jeżeli tramwaj włącza się do ruchu na rondo, a pojazd znajduje się już na skrzyżowaniu ustąpić pierwszeństwa musi tramwaj.

Źródło: MZD w Toruniu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.