Spis treści

Kalibracja więźby ruchu w oparciu o pomiary przekrojowe cz. IJednym ze sposobów wspomagających problem aktualizacji modelu jest wykorzystanie dostępnej bazy pomiarów przekrojowych do szacowania zmian w więźbie ruchu bez konieczności prowadzenia szczegółowych badań podróży. Podejście wymaga aktualnej i w miarę możliwości rozbudowanej bazy danych pomiarów przekrojowych dla potoków pojazdów lub dla potoków pasażerskich. Działanie takie sprawdza się w przypadku krótkich horyzontów czasowych (np. kilkuletnich) i w efekcie daje zadowalające wyniki zastępując kosztowne i czasochłonne badania. W tym opracowaniu przedstawione zostaną podstawowe zasady i metody kalibracji więźby ruchu wraz z przykładami.

Wiele polskich miast posiada model symulacyjny układu komunikacyjnego, który pozwala odwzorować system transportowy miasta uwzględniając komunikację zbiorową i komunikację indywidualną. Modele takie budowane są najczęściej jako struktura tradycyjnego ujęcia czterostadiowego, w którym poszczególne etapy kalibrowane są w oparciu o rozbudowaną bazę danych wejściowych (wyniki badań ruchliwości, pomiary przekrojowe, struktura i rozmieszczenie zagospodarowania przestrzennego itd.). Modele symulacyjne pozwalają prowadzić racjonalną politykę transportową i wspomagają proces weryfikacji zamierzeń inwestycyjnych w mieście. Bardzo często dostęp do właściwie skalibrowanego modelu jest wykorzystywany do wspomagania bieżącego zarządzania siecią drogową (np. jako zasadniczy element systemu sterowania obszarowego, estymujący krótkoterminowe prognozy w sieci ulicznej). Budując modele symulacyjne, opieramy się na wynikach badań ruchliwości (np. prowadzonych w ramach Kompleksowych Badań Ruchu), które pozwalają oszacować więźbę ruchu dla każdego ze środków transportu. Jednakże badania ruchliwości są czasochłonne i bardzo kosztowne, co powoduje, że prowadzi się je w dość dużych odstępach czasu (kilka, kilkanaście lat). Efektem takich badań jest właśnie model symulacyjny, lecz jego trwałość, a zarazem zakres stosowalności, jest bardzo podatny na wpływ czasu.

Od modelu symulacyjnego wymaga się, aby jego jakość była wysoka, a otrzymywane wyniki miarodajne i wiarygodne. Warunki te mogą być spełnione dla sieci prawidłowo skalibrowanych i dopasowanych do aktualnych danych pomiarowych. Sprowadza się to do sytuacji, w której model symulacyjny musi precyzyjnie odwzorowywać układ transportowy miasta (np. w zakresie dozwolonych relacji skrętnych na skrzyżowaniu, ulic jednokierunkowych czy zdefiniowanej przepustowości odcinków) oraz do zgodności wyników rozkładu ruchu z dostępnymi pomiarami przekrojowymi. W tym przypadku koniecznym jest uzyskanie bazy danych pomiarowych w układzie drogowym, który jest ustabilizowany i niezakłócony inwestycjami budowlanymi – taki sam układ komunikacyjny powinien znaleźć odwzorowanie w modelu symulacyjnym. W wielu przypadkach dostępne modele symulacyjne powstały przed kilkoma laty i wymagają aktualizacji. O ile dopracowanie i zmiana modelu sieci nie stanowi większego problemu, to praca z więźbą ruchu jest już bardziej skomplikowana, wymagając nie tylko bazy danych pomiarów przekrojowych a  wiedzy, które elementy więźby ruchu mogą zostać zmienione.

Założenia estymacji więźby ruchu przy wykorzystaniu pomiarów przekrojowych

Podstawowym elementem wymaganym w procesie kalibracji jest dostęp do historycznej więźby ruchu, zawierającej już informacje o potencjałach ruchotwórczych oraz uwzględniających model grawitacyjny. Proces kalibracji więźby ruchu polega na zmianie potencjałów ruchotwórczych i odpowiadających im wielkości relacji między-rejonowych. Jest to w pewnym sensie postawienie problemu modelowania w odwrotnym kierunku, tj. próba wyznaczenia kształtu więźby ruchu bazując na pomiarach przekrojowych i modelu sieci ze zdefiniowaną procedurą rozkładu ruchu. Na rysunkach 1a i 1b przedstawiono istotę zagadnienia [1]:

a) podejście klasyczne w modelowaniu podróży b) podejście odwrócone – szacowanie więźby ruchu na podstawie pomiarów przekrojowych.
Rys. 1. Związek pomiędzy szacowanymi potokami dla relacji źródło – cel a pomiarami przekrojowymi i procedura rozkładu ruchu [1]

Problem kalibracji więźby ruchu stanowi zagadnienie nieposiadające jednego rozwiązania. Zwykle informacja o przepływach relacji źródło – cel zawarta w pomiarach przekrojowych jest opisana układem równań stochastycznych [1], w których brak jest wystarczających danych do oszacowania wektora popytu d:

gdzie:

f – wektor pomiarów;

v(d) – wektor popytu wg historycznej więźby ruchu;

ε – błąd zawierający błąd pomiarowy oraz błąd rozkładu ruchu.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.