autos 182795 960 720Katowice w dniach 2-14 grudnia 2018 roku będą gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). To największe wydarzenie w regionie zgromadzi 30 tys. delegatów z blisko 200 krajów, dlatego przygotowania ruszyły już kilka miesięcy temu. Teraz powoli wchodzą w fazę, w której przestrzeń miejska będzie przygotowywana do tej skali wydarzenia.

 

- Przygotowania do szczytu klimatycznego to ogromne wyzwanie organizacyjne i logistyczne, które wymaga współpracy wielu stron. Rozpoczęliśmy nabór wolontariuszy. Zespoły zajmujące się promocją, współpracą z organizacjami pozarządowymi czy bezpieczeństwem podczas szczytu klimatycznego rozpoczęły swoje działania już kilka miesięcy temu. Zaplanowanie zmian w organizacji ruchu w mieście oraz opracowanie systemu transportu dla gości, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb mieszkańców to nasz priorytet – zapowiada Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice i dodaje, że jeszcze we wrześniu muszą zostać zamontowane dodatkowe przestrzenie na potrzeby obrad.

Przejęcie obiektów MCK i Spodek w jurysdykcję ONZ zaplanowane jest na drugą połowę listopada, natomiast wcześniej – bo już 28 września rozpoczynają się prace na terenie parkingów zlokalizowanych w Strefie Kultury (tj. przy NOSPR oraz przy Muzeum Śląskim). Parkingi zostaną ponownie otwarte w styczniu przyszłego roku.

– Wyłączonych zostanie 550 miejsc parkingowych w Strefie Kultury, dlatego przygotowaliśmy dla gości NOSPR, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego informacje dot. alternatywnych parkingów z łączną ilością 650 miejsc – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta. – W związku z tym apelujemy także do osób dojeżdżających do pracy do Katowic z innych miast, by na czas zamknięcia parkingów wybierały transport publiczny – tramwaj, autobus lub rower miejski, gdyż liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu się nie zwiększy, a ich poszukiwanie będzie generować dodatkowe utrudnienia w ruchu. Zdajemy sobie sprawę, że cześć kierowców nie zrezygnuje z podróży samochodem. Dlatego będziemy kierować patrole Straży Miejskiej na Os. Gwiazd oraz na Koszutkę – by sprawdzać, czy pojazdy nie stają w miejscach niedozwolonych – co zawsze jest uciążliwe dla mieszkańców i przyczynia się także niejednokrotnie do dewastacji zieleni – dodaje rzecznik.

Lista alternatywnych parkingów:

1. Katowicki Park Leśny przy ul. Trzech Stawów, dojazd od ul. Francuskiej - pojemność 100 miejsc parkingowych, dojazd autobus 110.
2. Parking przy C.H. Belg (od strony Biblioteki Śląskiej) – 150 miejsc parkingowych, dojazd autobus 910.
3. Parking przy Cmentarzu Komunalnym - 400 miejsc parkingowych, z wyłączeniem 31.10-2.11.

Natomiast dla gości wydarzeń w NOSPR, Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku, proponowane są następujące lokalizacje alternatywnych parkingów:

1. Strefa płatnego parkowania – 1851 miejsc w ścisłym centrum – strefa nieodpłatna po godz. 16.30
2. Parking na terenie Uniwersytetu Śl. przy ul. Chełkowskiego odpłatny, 550 miejsc. Cennik: do 15 minut – bezpłatnie, od 15 min. do 45 min - 2,50 zł , od 45 min. do 1 godz. - 3,00 zł , od 1 godz. do 2 godz. - 6,00 zł, od 2 godz. do końca dnia - 8,00 zł.
3. Parking przy „Superjednostce” od strony Al. Korfantego – ok. 80 miejsc.

Źródło: UM Katowice

Komentarze  
Robert
-1 #1 Robert 2018-09-27 13:31
Tak jak autor tekstu zaznaczył, przygotowanie całego miasta na organizacje tak istotnego wydarzenia jakim będzie szczyt Klimatyczny COP24 nie jest łatwym zadaniem, ale patrząc na to jak władze Katowic podeszły do tematu, byłbym o to spokojny. Zwłaszcza, że mają już doświadczenie w organizowaniu może mniejszych, ale podobnych wydarzeń, jak chociażby Europejski Kongres Gospodarczy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Artur11
0 #2 Artur11 2018-09-27 17:13
Organizacja takiej imprezy to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim wyróżnienie i docenienie Katowic
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.