park 6092 960 720472 miejsca parkingowe dla samochodów, 32 dla motocykli oraz 258 dla rowerów powstanie w ramach parkingów park&ride oraz punktów przesiadkowych w Niepołomicach, Podłężu, Staniątkach i Woli Batorskiej. Marszałek Jacek Krupa i burmistrz Niepołomic Roman Ptak podpisali umowę o dotację unijną na tę inwestycję.  

Na tę inwestycję czekają zarówno kierowcy, jak i pasażerowie coraz bardziej popularnej 3. nitki Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (szczególnie odcinka Kraków – Tarnów). Do końca przyszłego roku powinna zakończyć się budowa 4 parkingów park&ride w gminie Niepołomice. Ci, którzy pracują w np. Tarnowie lub w Krakowie, będą mogli spokojnie zostawić tu swój samochód i dalej pojechać np. pociągiem.  

- Naszym priorytetem w tej chwili jest nie tylko rozwój transportu kolejowego, ale także jeszcze lepsza integracja różnych gałęzi transportu i ułatwienie pasażerom dotarcie do przystanków kolejowych. By tak się stało, potrzebna jest budowa węzłów przesiadkowych oraz parkingów Parkuj i Jedź. Cieszę się, że kolejne z nich powstają w gminie Niepołomice, przy 3 linii SKA, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem podróżnych – podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Cała inwestycja jest warta w sumie ponad 23 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM) wynosi około 15,3 mln zł. Oprócz nowych miejsc parkingowych dla samochodów i motocykli, powstaną też zadaszone wiaty dla rowerów, stanowiska postojowe (tzw. „kiss and ride”), chodniki i ścieżki rowerowe. Już wiadomo, że na parkingach będą też dostępne ładowarki dla aut elektrycznych. Parkingi, które powstaną w ramach projektu, będą bezpłatne i dostępne tylko dla osób posiadających bilet komunikacji zbiorowej.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.