edroga142Toruńscy drogowcy podsumowali miniony rok pod względem zniszczeń infrastruktury drogowej. Liczba interwencji spadała, choć nadal najczęściej niszczone są znaki drogowe, przydrożne lustra i przyciski wzbudzające sygnalizację.  

Ze statystyk prowadzonych przez toruńskie MZD wynika, że najczęstszą z interwencji podejmowaną przez drogowców w minionym roku była naprawa znaków drogowych. Obejmowała ona m.in. prostowanie słupków czy czyszczenie tarcz zamalowanych graffiti. – W sumie podjęliśmy 600 takich działań, to o 150 mniej niż w roku 2015. Pamiętajmy, że przekręcenie znaku, czy zamalowanie go farbą stwarza realne zagrożenie w ruchu drogowym, zwłaszcza jeśli są to znaki ostrzegawcze. Dlatego dokonujemy systematycznych objazdów, aby interwencje podejmować niezwłocznie - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD. Wymiana zniszczonego znaku na nowy to koszt około 120 zł.  

W statystykach zniszczeń dokonywanych przez wandali wysoką pozycję nadal zajmują tabliczki z nazwami ulic, które są co jakiś czas krzywione lub po prostu kradzione. Z tego tytułu w tym roku interweniowano w Toruniu 30 razy. Pocieszające jest to, że to o 20 razy mniej niż w 2015 roku. Nowa tabliczka kosztuje około 120 zł.

Wandale nie oszczędzają też przycisków, które wzbudzają sygnalizację na przejściach dla pieszych. W roku 2015 osiem z nich wymagało wymiany. W tym roku tylko trzy sztuki.

Działania służb obejmowały również naprawę zniszczonych daszków chroniących sygnalizację i zapewniającą kierowcom dobrą widoczność sygnalizatora. W sumie wymieniono ich 33 sztuki, tj. o trzy więcej w porównaniu do 2015 roku. W minionym roku aż ośmiokrotnie uzupełniano zniszczone, bądź wyrwane drzwiczki zabezpieczające dostęp do zasilania sygnalizacji świetlnej. Dla porównania w 2015 roku z tego tytułu podejmowano 11 interwencji.

- Z naszych zestawień wynika, że zmniejszyła się liczba uszkodzonych luster drogowych. W 2015 roku uszkodzono około 30 takich luster, a w roku 2016 20 sztuk. Wymiana jednego to koszt około 420 zł - dodaje Kobus-Pęńsko.

Źródło: MZD w Toruniu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.