mapa torunOd 13 lipca zaczną obowiązywać zmiany w organizacji ruchu na toruńskiej starówce. - Chcemy przygotować kierowców do zmian, tak aby 13 lipca nie było zaskoczenia - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD. - Dlatego każdy, kto parkuje na terenie Zespołu Staromiejskiego otrzyma za wycieraczkę swojego auta ulotkę informacyjną.

Będzie ona także dostępna we wszystkich punktach informacyjnych Urzędu Miasta Torunia, w kasie MZD oraz w punkcie promocji i informacji turystycznej na Rynku Staromiejskim. Informacja o zmianach w ruchu pojawiła się także na wszystkich parkomatach.

Przede wszystki pojawią się zmiany w oznakowaniu. Prace te, są realizowane sukcesywnie od połowy czerwca. - W sumie trzeba zamontować 344 nowe znaki i zdemontować 355 starych. Równolegle malowane jest oznakowanie poziome. W tym tygodniu oznakowanie poziome w obrębie Zespołu Staromiejskiego malowane będzie na ulicach: Przedzamcze, Podmurna, Mostowa, Ciasna, Łazienna, Wysoka, Zaułek Prosowy, Strumykowa, Szczytna, Chełmińska, Franciszkańska, Fosa Staromiejska, Horzycy, Panny Marii. Pamiętajmy, że na powyższych ulicach mogą występować utrudnienia w ruchu i parkowaniu - dodaje Kobus-Pęńsko.

***

Strefa zamieszkania, całkowite wyłączenie z ruchu dróg wewnętrznych, miejsca postojowe dla zaopatrzenia, kurierów i dostawców, meleksów i riksz – to najważniejsze zmiany w organizacji ruchu na starówce, które zaczną obowiązywać od 13 lipca 2017 r.

Przyczyną wprowadzanych zmian jest bezpieczeństwo pieszych, którzy w strefie zamieszkania mają bezwzględne pierwszeństwo i ograniczenie prędkości pojazdów poruszających się po starówce. W strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Wprowadzana od 13 lipca strefa zamieszkania będzie wyznaczona ulicami: Bulwar Filadelfijski, al. Św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Szumana, Warszawska. Z ruchu zostaną wyłączone całkowicie drogi wewnętrzne Różana, Rynek Staromiejski, Szeroka, Królowej Jadwigi. Z myślą o dostawach i przedsiębiorcach nowa organizacja ruchu zakłada utworzenie miejsc postojowych dla zaopatrzenia, kurierów i dostawców, meleksów, riksz i posiadaczy abonamentów. Na skrzyżowaniu ulic Fosa Staromiejska i Chełmińska pojawi się miejsce parkingowe Kiss & Ride, które pozwala na parkowanie do 3 min. Dzięki nowej organizacji zostanie uporządkowane parkowanie pojazdów na terenie Zespołu Staromiejskiego. W strefie zamieszkania parkować będzie można wyłącznie w miejscach wyznaczonych znakami pionowymi i poziomymi – ze starówki znikną zakazy zatrzymywania się, czyli znaki B-36.

Źródło: MZD w Toruniu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.