Inżynieria ruchu

IMG 7525W drugiej połowie października Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) uzyskało rondo w Gliwicach, które pojawi się w miejscu obecnego skrzyżowania u zbiegu ulic: Kozielskiej, Wyczółkowskiego i Kresowej.

monitoring 401776 960 720Inteligentny system zarządzania ruchem został wdrożony w Lublinie 2 lata temu, ale już w zeszłym tygodniu Zarząd Dróg i Mostów podpisał umowę na jego rozbudowę. Zwiększenie funkcjonalności systemu pozwoli jeszcze bardziej usprawnić jego działanie, a także lepiej monitorować sytuację na drogach. Wartość zlecenia sięga 23 mln zł.

sign 441318 640Postępowanie na koncepcje, a następnie na dokumentację bezkolizyjnego przejazdu na Oruni w Gdańsku zostało ogłoszone. Opracowania mają dotyczyć wariantów przekroczenia torów kolejowych na wysokości ulicy Sandomierskiej. Firmy projektowe ubiegające się o wykonanie opracowania będą zgłaszać się do końca listopada.

sygnalWyświetlacze czasu stosowane przy sygnalizacjach świetlnych były w zeszłym roku jednym z gorących tematów. Miały swoich zwolenników i przeciwników, były montowane na skrzyżowaniach lub z nich usuwane. Niepewny był też ich status prawny. W końcu resort infrastruktury podjął decyzję, że mogą być stosowane. Nie wiadomo jednak, czy wyświetlacze poprawiają bezpieczeństwo lub przepustowość, ponieważ na dobrą sprawę nikt takich badań nie przeprowadził.

Szczęśliwa Kartuska1 2017 10 17 schemat1Dwupasowe rondo na skrzyżowaniu ulic Kartuskiej i Szczęśliwej w Gdańsku zostało przekształcone w rondo zbliżone do turbinowego. Zmiana ta ma upłynnić ruch oraz poprawić bezpieczeństwo pieszych i kierowców w tym rejonie.

DSC 0290- Zeszłoroczne obrady forum zbiegły się w czasie z procedowaniem przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projektu rozporządzenia dotyczącego wyświetlaczy czasu - powiedziała Ewelina Nawara, przewodnicząca komitetu organizacyjnego i dyrektor wydawnictwa Media-Pro, podczas otwarcia II Forum Sygnalizacje Świetlne, 12 października w Krakowie. - Wnioski opracowane na tej sali i wysłane przez nas w formie uwag do rozporządzenia w dużym stopniu wpłynęły na kształt tego dokumentu. Mam nadzieję, że i tym razem tak będzie.