Inżynieria ruchu

monitoring 401776 960 720Od 1965 roku, w okresach 5-letnich, na drogach krajowych prowadzone są generalne pomiary ruchu. Ostatni tego typu pomiar odbył się w 2015 roku, a kolejny będzie realizowany w przyszłym roku. GDDKiA już teraz przygotowuje się do przeprowadzenia pomiaru.

mms 20190718 150913Na osiedlu Koniuchy w Toruniu, gdzie obowiązuje strefa ograniczonej prędkości do 30 km/h, 18 lipca pojawiły się termoznaki. Mają one przypominać kierowcom, że w tym miejscu należy ograniczyć prędkość do trzydziestki.

 MG 5543Na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza z ulicą Stawową w Katowicach zamontowano podświetlenia krawędzi przejścia dla pieszych. Choć rozwiązanie nie jest nowe – podobne rozwiązanie można spotkać w holenderskim Bodegraven, niemieckim Augsburgu, a także Swarzędu, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu i Krakowie – urządzenia wykorzystane w Katowicach zostały dopracowane, by były skuteczne bez względu na pogodę, również w słoneczne dni, a także mogły być pomocne dla osób niepełnosprawnych oraz małych dzieci. To oznacza, że w Katowicach wprowadzane jest najprawdopodobniej rozwiązanie jedyne w świecie.

IMG 8507Separatory, oddzielające miejsca parkingowe od torów tramwajowych na całej ul. Długiej, Strefa Ograniczonego Ruchu na ul. Franciszkańskiej (od skrzyżowania przy Filharmonii) oraz brak możliwości przejazdu samochodów ul. Dominikańską w godzinach szczytu – to główne założenia zmian przygotowanych przez Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu i Zarząd Transportu Publicznego, które usprawnią kursowanie tramwajów w ścisłym centrum Krakowa.

wizualizacja ul mickiewicza widok 1 od ul zwierzynieckiej crop 1200 677Jeden kierunek ruchu, zmiana sposobu parkowania i wprowadzenie strefy ograniczonej prędkości „Tempo 30”. Między innymi te zmiany znalazły się w projekcie stałej organizacji ruchu na ul. Mickiewicza na odcinku od ul. Dąbrowskiego do Zwierzynieckiej.

zebra crossing 1242780 960 720Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej na doświetlenie kolejnych 96 przejść dla pieszych. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.