DSC01198Choć pierwszy z przystanków wiedeńskich powstał w Poznaniu w kwietniu 2014 roku, to jednak wciąż zdarzają się przypadki, że pasażerowie oraz kierowcy nie wiedzą jak z nich korzystać. Dlatego Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu informuje, jakie zasady na nich obowiązują.

Dla niektórych pasażerów komunikacji miejskiej takie przystanki stanowią część chodnika, po którym, nie wiedząc dlaczego, jeżdżą samochody. Niektórzy kierowcy uważają je z kolei za fragment jezdni, na którą wtargnęli piesi. Stąd nieprawidłowe zachowania jednych i drugich: piesi oczekują na tramwaj na wyniesionym przystanku, a kierowcy jadą obok wyniesionego przystanku, poruszają się po torowisku prowadzącym w przeciwnym kierunku, lub próbują się "zmieścić" między tramwajem a wyniesioną platformą. A przecież przy odpowiednim zachowaniu, zgodnym z ideą tworzenia przystanków wiedeńskich i stosowaniem się do oznakowania, można uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Wystarczy zapamiętać podstawowe informacje:
1. Pasażerowie na wyniesioną platformę przystanku wiedeńskiego wchodzą dopiero wtedy, gdy do przystanku dojeżdża tramwaj;

2. Kiedy tramwaj znajduje się na przystanku wiedeńskim, kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie i muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej. Jest to niezbędne, by zapewnić pieszym wygodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Linia zatrzymania, która znajduje się na dojeździe do przystanku wiedeńskiego jest tym miejscem, przez które nie należy przejeżdżać w oczekiwaniu na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej i na opuszczenie przez pasażerów platformy przystankowej.

Źródło: ZDM w Poznaniu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.