zebra crossing 1242780 960 72025 października ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji budowy przejścia naziemnego przy Bramie Wyżynnej. Ułatwi ono dotarcie do przystanków tramwajowych oraz autobusowych i przemieszkanie się pomiędzy Głównym Miastem a Forum Gdańsk. Na składanie ofert jest czas do 8 listopada.

 

Obecnie dojście w rejon Bramy Wyżynnej możliwe jest wyłącznie przez tunel podziemny, łączący przystanki tramwajowe i pobliskie centrum handlowe. Aby móc dostać się do Bramy Wyżynnej, przecinając Wały Jagiellońskie osoby niepełnosprawne muszą skorzystać z przejścia przy ul. Hucisko.

- Powstanie tego przejścia jest elementem szerszego procesu zmian w komunikacji, zarówno jeśli chodzi o ulice Główne Miasta, jak wokół. W tym roku są realizowane również przejścia naziemne na Podwalu Przedmiejskim co jest wpisane w scalanie Śródmieścia oraz uspokajanie ruchu samochodowego - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej.

Sytuacja ma się zmienić po wybudowaniu przejścia dla pieszych wraz z sygnalizacją świetlną. Podstawą inwestycji będzie dokumentacja projektowa, która powstanie 150 dni od daty podpisania umowy. Przetarg na jej opracowanie ogłoszono 25 października, a oferty poznamy 8 listopada.

Koncepcja Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, na podstawie której powstanie projekt zakłada, że przejście dla pieszych połączone będzie z przejazdem rowerowym. Przystanki tramwajowe mają zostać poszerzone kosztem zawężenia pasów ruchu. Chodniki, którymi piesi będą mogli przedostać się z przystanku na nowe przejście zostaną wytyczone po obu stronach zejść do tunelu. Docelowo sygnalizacja świetlna ma być połączona z systemem TRISTAR i będzie skoordynowana ze światłami na Hucisku.

Koncepcja lokalizacji nowego przejścia była oparta m.in. o dane dotyczące natężeń ruchu drogowego w Śródmieściu, zebrane z detektorów ruchu funkcjonujących w ramach systemu TRISTAR oraz prognoz ruchu przygotowywanych w związku z otwarciem centrum handlowego. Rozwiązanie, które przyjęto zakłada kompromis pomiędzy płynnością ruchu kołowego, także komunikacji zbiorowej a ruchem pieszym.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.