contentmap_plugin

IMG 7525Najnowsza inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy rozwiąże problem ruchliwego, trudnego i potencjalnie kolizyjnego, skrzyżowania w Kcyni w powiecie nakielskim. Dzięki zaangażowaniu środków z budżetu województwa powstanie tu rondo łączące cztery ulice (Dworcową, Nową, Nakielską i 22 Stycznia). Przetarg już ogłoszono, roboty zostaną wykonane jesienią.

Przebudowa obecnego skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 241 (Nakło-Wągrowiec) i nr 247 (Szubin-Kcynia) będzie jednym z ważniejszych zadań inwestycyjnych zaplanowanych na ten rok. Jest ono realizowane dzięki dobrej współpracy samorządu województwa oraz gminy. W ubiegłym roku zakończyło się kompletowanie niezbędnej dokumentacji projektowej i pozwoleń - za tę część zadania odpowiadała gmina. Teraz, dzięki środkom zagwarantowanym przede wszystkim przez Urząd Marszałkowski, ogłoszony został przetarg na wykonanie prac budowlanych. Zakończą się na przełomie listopada i grudnia.

Do tej pory na nietypowym skrzyżowaniu funkcjonowało, trudne z reguły dla kierowców i potencjalnie kolizyjne, tak zwane łamane pierwszeństwo. Ze względu na duże natężenia ruchu, wjazd na ulicę Dworcową z innych wlotów był często utrudniony. Nowe rondo zdecydowanie ułatwi pokonywanie tego miejsca. Również pieszym będzie łatwiej - na  przejściach pasy ruchu rozdzielą wysepki. Wyspa centralna będzie miała średnicę 25 metrów. Przebudowane skrzyżowanie stanie się dobrym miejskim punktem orientacyjnym, a także jedną z wizytówek miasta.

W poprzednich latach wszystkie drogi wojewódzkie prowadzące do Kcyni zostały zmodernizowane w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na drodze wojewódzkiej nr 241 pod Kcynią zainstalowano też punkt ułatwiający namierzanie przeciążonych wielkich ciężarówek, które przyspieszają  degradację dróg.

Nowe rondo w liczbach: szacowany koszt: 2,7 mln zł, liczba wlotów: 5, średnica wyspy: 25 metrów.

Źródło: ZDW w Bydgoszczy

Komentarze  
OBSERWATOREX
0 #1 OBSERWATOREX 2016-07-25 00:00
Co to za skomplikowane pierwszeństwo łamane? Drogą z pierwszeństwem biegnącą po małym łuku jest ul. Dworcowa więc co to za stwierdzenie, że wjazd na ulicę Dworcową z innych wlotów był często utrudniony? Każdy wyjazd z dróg podporządkowanych to wjazd na ul. Dworcową a zjazd z Dworcowej na drogi podporządkowane to zawsze manewry skrętu wymagające zastosowania się do art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.