Politechnika KrakowskaInstytut Inżynierii Drogowej i Kolejowej, Katedra Budowy Dróg i Inżynierii Ruchu Politechniki Krakowskiej kształci w zakresie inżynierii ruchu drogowego w ramach dwusemestralnych studiów podyplomowych. Obecnie trwa rekrutacja słuchaczy na trzecią edycję studiów. Zajęcia rozpoczną się w marcu 2011 roku.

Szczegółowe informacje o studiach a także wymagane dokumenty i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej studiów www.spird.pk.edu.pl.

Celem studiów jest uaktualnienie wiedzy z zakresu inżynierii ruchu drogowego inżynierów budownictwa drogowego i inżynierów transportu, zajmujących się projektowaniem i eksploatacją infrastruktury drogowej a także zarządzających ruchem drogowym, oraz uzupełnienie wiedzy inżynierów budownictwa, którzy nie mieli w programie studiów tematyki inżynierii ruchu.

 

Inżynieria ruchu drogowego jest intensywnie rozwijającą się dziedziną wiedzy, a jej znajomość i umiejętne stosowanie umożliwia efektywne wykorzystanie istniejącej sieci drogowej i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. W wyniku prowadzonych badań w wielu krajach, w tym w Polsce, z każdym rokiem odnotowywane są nowe obszary aktualizacji i zmian w polu inżynierii ruchu. Nowa wiedza rozproszona jest w wielu publikacjach o różnym charakterze, od rozporządzeń ministerialnych, poprzez wytyczne resortowe do materiałów konferencyjnych. Nowe metody analiz ruchu i jego jakości, bezpieczeństwa ruchu a także wymiarowania obiektów drogowych wynikające z badań naukowych wymagają ich właściwej interpretacji dla racjonalnych aplikacji.

Ukończenie studiów w proponowanym zakresie tematycznym zapewni podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się zawodowo infrastrukturą drogową w zakresie:
- analiz i prognozowania ruchu,
- projektowania rozwiązań drogowych z uwzględnieniem zasad inżynierii ruchu,
- organizacji ruchu, zwłaszcza miejskiego,
- sterowania ruchem z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technik,
- działań dla podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- ochrony środowiska przed szkodliwym oddziaływaniem ruchu drogowego.

Zajęcia na studiach prowadzone są przez pracowników Instytutu Inżynierii Drogowej i Kolejowej PK i innych uczelni oraz wybitnych praktyków. Absolwenci uzyskują dyplom ukończenia studiów.

Studia adresowane są do osób posiadających wykształcenie wyższe w dziedzinie drogownictwa lub transportu ewentualnie w innej pokrewnej dziedzinie, jeśli posiadają co najmniej 3 letnie doświadczenie zawodowe (praktyczne umiejętności) w szeroko rozumianej dziedzinie drogownictwa (planowanie, projektowanie, budowa, eksploatacja, utrzymanie, zarządzanie, administracja).

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2010-11-04 17:47
Witam.
Poproszę o namiar na inne szkoły które kształcą w tym lub podobnym temacie. Kraków niestety leży za daleko abym mógł dojeżdżać tam. Interesują mnie szkoły z północy oraz centrum Polski. Poproszę o wskazówki. Z góry dziękuję i pozdrawiam czytelników edroga.pl
Cytować | Zgłoś administratorowi
Szymon Michalak
0 #2 Szymon Michalak 2010-12-19 14:27
Hej:-)
Z tego co się orientowałem to tylko w Krakowie i w Białymstoku są te kierunki na podyplomowych. Sprawdź Politechnikę Białostocką:-) Pozdrawiam
Cytować | Zgłoś administratorowi
paweł
0 #3 paweł 2011-01-21 11:37
witam
znacie może jakieś podyplomówki związane z utrzymaniem dróg gdzieś w rejonie pomorza?
pozdrawiam
Paweł
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
0 #4 Gość 2011-02-14 17:44
Podyplomówkę "eksploatacja dróg" prowadzi UWM w Olsztynie
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.