zebra crossing 1242780 960 720Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej na doświetlenie kolejnych 96 przejść dla pieszych. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.

 

Inwestycje prowadzone będą w 13 dzielnicach: Wawer (17 lokalizacji), Śródmieście (14 lokalizacji), Białołęka (10 lokalizacji), Praga Południe (9 lokalizacji), Targówek (9 lokalizacji), Praga Północ (8 lokalizacji), Włochy (8 lokalizacji), Wola (5 lokalizacji), Włochy (5 lokalizacji), Ursus (4 lokalizacje), Rembertów (3 lokalizacje), Bemowo (2 lokalizacje) i Bielany (2 lokalizacje).

Najskuteczniejszym sposobem doświetlenia jest montaż specjalnych, niższych słupów bezpośrednio przy przejściu. Na słupach montowane są soczewki asymetryczne, skierowane pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę. Oznacza to, że pieszy podczas pokonywania jezdni jest doświetlany od boku, co bardzo poprawia jego widoczność. Właśnie takie rozwiązanie będą stosowane na przejściach objętych przetargiem.

Na oferty w przetargu drogowcy czekają do 18 lipca. Jeżeli uda się rozstrzygnąć postępowanie, to projekty doświetleń powinny być gotowe do końca tego roku. Pozwoli to na montaż oświetlenia przejść w przyszłym roku.

W minionych latach ZDM w Warszawie prowadził intensywne działania na rzecz poprawy widoczności pieszego. W 2018 roku udało się zamontować dodatkowe oświetlenie na 435 zebrach – dla porównania w 2017 roku doświetlonych zostało 337 przejść, a w 2016 – 78. W tym roku chce doświetlić kolejnych 400. Dzięki temu już niedługo wszystkie przejścia bez sygnalizacji świetlnej będą posiadać odpowiednie doświetlenie.

Źródło: MZD w Warszawie

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.