Spis treści

Stosowanie stworzonych SPI w Europie

Warunkiem wstępnym dla stosowania SPI w celu porównywania lub monitorowania jest to, że rzeczywiste dane mają wystarczającą jakość oraz ich zbieranie odbywa się w sposób jednolity. Aby pomóc krajom w wyznaczaniu i modernizowaniu swoich systemów zbierania danych SPI, zespół SafetyNET SPI stworzył Podręcznik SPI (Hakkert i Gitelman, 2007). Pokazuje on istniejące praktyki dla ich mierzenia, obejmuje przykłady najlepszych praktyk (jeżeli są dostępne) i opisuje szczegółowo procedury, które są konieczne do zbierania i przetwarzania wymaganych danych w celu szacowania zestawów SPI na poziomie krajowym.

Kwestionariusze zostały przesłane do 27 państw członkowskich (oraz do Norwegii i Szwajcarii) w celu zebrania dostępnych danych i przedstawienia aktualnych praktyk pomiarowych w każdym z predefiniowanych obszarów bezpieczeństwa. Utworzone SPI były weryfikowane pod względem ich stosowalności, w oparciu o odpowiedzi na kwestionariusze (SafetyNET, 2005).

Wyniki

Dla każdego ze zdefiniowanych obszarów stworzony został jeden lub więcej wskaźników wyników bezpieczeństwa. W poniższej części przedstawione zostaną najpierw utworzone wskaźniki, następnie, dla każdego obszaru wskaźnika, omówione zostaną pewne ukryte okoliczności. Na zakończenie dla każdego obszaru podane zostaną przykłady porównań między krajami na bazie danych otrzymanych z 29 badanych krajów europejskich. W związku z obszernością tej pracy, przykłady zostaną określone tylko dla obszaru alkoholu i narkotyków, prędkości, systemów zabezpieczających oraz stosowania świateł drogowych podczas dnia. Więcej porównań między krajami na bazie utworzonych SPI znaleźć można w opracowaniu Visa i Ekslera (2008).

Martijn A. Vis
Instytut Badań nad Bezpieczeństwem Ruchu Drogowego SWOV, Holandia

Victoria Gitelman, Shalom Hakkert
Instytut Badań nad Transportem, Izrael

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.