Spis treści

Znaki zmiennej treści w ITSAby podnieść efektywność i bezpieczeństwo sterowania ruchem powszechnie już stosuje się Inteligentne Systemy Transportowe (ITS) zbudowane na bazie zintegrowanych technologii komunikacyjnych i informatycznych. Wśród konkretnych rozwiązań elementów ITS mamy znaki zmiennej treści, zarówno wyświetlane na tablicach diodowych, jak i pojawiające się na rotacyjnych tablicach panelowych.

W znakach zmiennej treści opartych na technologii diodowej konstrukcja matrycy umożliwia wyświetlanie wszystkich kolorów w skali RGB oraz dowolnych kształtów – symboli, znaków drogowych i znaków tekstowych. W Polsce pojawiają się tego typu urządzenia, jednak jak do tej pory informują one kierowców głównie o warunkach atmosferycznych oraz ograniczeniach prędkości.

Natomiast ich zastosowanie może być szersze:

  • - sterowanie i zarządzanie ruchem na pasach na drogach dwujezdniowych,
  • - kierowanie na trasy alternatywne,
  • - informowanie o aktualnych warunkach ruchowych.

Inny typ znaków zmiennej treści to znaki oparte na technologii panelowej. Odpowiadają one kolorystyką i symboliką zwykłym znakom drogowym, natomiast różnica polega na mechanizmie: dzięki użyciu specjalnych paneli rotacyjnych w kształcie graniastosłupa uzyskuje się trzy powierzchnie, na których można umieścić odpowiednie treści znaków. W danym czasie, w zależności od potrzeb, pokazywany jest jeden komunikat. Znaki te są na szeroką skalę stosowane w krajach Europy zachodniej.

Fot. 1. Panelowy znak zmiennej treści
Fot. 2. Panelowy znak zmiennej treści
Fot. 3. Panelowy znak zmiennej treści – prezentacja sposobu zmiany informacji

Panelowe znaki stanowią uzupełnienie diodowych znaków zmiennej treści na drogach szybkiego ruchu. Ich wykorzystanie jest szczególnie przydatne, jeśli chodzi o przekazywanie informacji drogowskazowej. Znaki panelowe w funkcji drogowskazowej stosuje się na przykład, gdy trzeba rozładować duże natężenie ruchu. W takim przypadku znak panelowy, po odwróceniu elementów, skieruje samochody na trasę alternatywną zamiast na normalnie pokazywaną na znaku drogę dojazdu do danej miejscowości.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.