MG 4464Do końca maja zostanie uruchomionych 12 dodatkowych stacji rowerów miejskich w Katowicach. Nowością w katowickiej sieci wypożyczalni jednośladów będzie 10 rowerów typu cargo.

 

- Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej. W zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 7 mln zł, a w tym roku będzie to o blisko milion złotych więcej. Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach cały czas się rozrasta. Od 1 czerwca mieszkańcy będą mogli korzystać z 12 nowych stacji - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowiczanie w tym roku rozpoczęli korzystanie z systemu od 1 kwietnia i przez pierwsze dwa miesiące tego sezonu mieli do dyspozycji 36 stacji rowerowych, z czego 11 sponsorskich. Spośród 12 nowo otwieranych stacji 11 zostało wybranych przez mieszkańców we wrześniu ubiegłego roku w ramach budżetu obywatelskiego. Po rozbudowie systemu mieszkańcy będą mieli do dyspozycji łącznie 48 stacji z 388 rowerami, czyli największy w województwie śląskim system rowerów miejskich.

– Nowe rowery typu cargo to opcja zarówno dla rodzin, bo można nim przewieźć czworo małych dzieci lub osób chcących przewieźć ładunek o masie nawet do 100 kg. To potwierdza, że w Katowicach rower traktujemy jako środek transportu – dodaje prezydent. Konstrukcja roweru cargo oraz wyposażenie pozwala na ich funkcjonowanie w standardowych stacjach. Zwrot może odbywać się do skrajnego słupka za pomocą elektrozamka lub przy pomocy linki szyfrowej.

Zmiany czekają nas także w Murckach, gdzie w związku z wnioskami mieszkańców stacja zostanie przeniesiona z Parku Murckowskiego na rynek. Z kolei do końca czerwca na Placu Kwiatowym w centrum miasta pojawi się dodatkowy stojak na rowery - Statystyki potwierdzają, że to najpopularniejsza stacja wypożyczania rowerów. Od początku sezonu skorzystano z niej blisko 5 tysięcy razy. Uznałem więc, że przyda się więcej stojaków – mówi prezydent Katowic.

Dodatkowo Nextbike Polska S.A. zawarło umowę z firmą Orlen, zgodnie z która jeszcze w tym roku zostaną uruchomione dodatkowe 4 stacje rowerowe i łącznie będzie ich 52.

W tym sezonie rower miejskie w Katowicach wypożyczono ponad 43 tysiące razy (za okres od 1 kwietnia do 20 maja).

Źródło: UM Katowice

Komentarze  
Witek
0 #1 Witek 2018-05-28 14:49
Super! Katowice świetnie się rozwijają, kolejne stacje w mieście to wielki plus, widać że prezydent idzie mocno w ciekawą ofertę miasta nie tylko dla mieszkańców ale i turystów
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.