bicycle redPrzez cztery miesiące płocczanie wypożyczyli rowery 145 tysięcy razy. Taki dobrego wyniku nikt się nie spodziewał. W piątek po raz ostatni w tym sezonie będzie można skorzystać z Płockiego Roweru Miejskiego. Jednoślady na ulice powrócą już w kwietniu.

 

Płocki Rower Miejski został uruchomiony 3 sierpnia. Początkowo system składał się z 25 stacji i 250 rowerów. W wrześniu uruchomiono dwie kolejne stacje – przy sklepie Decathlon i w Nowym Gulczewie. Łącznie można korzystać z 27 stacji i 267 rowerów.

- Od początku byłem przekonany, że uruchomienie systemu płockiego roweru miejskiego będzie sukcesem – komentuje prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. - W ostatnich latach zbudowaliśmy blisko 60 kilometrów dróg rowerowych, w tym m.in. przecinającą całe miasto główną magistralę rowerową. Co bardzo charakterystyczne, błyskawicznie te nowe ścieżki zapełniały się rowerzystami. Pokazuje to, jak chętnie płocczanie korzystają z roweru jako alternatywnego dla samochodu środka transportu. O zainteresowaniu tym systemem mówi również fakt, że do Budżetu Obywatelskiego Płocka został zgłoszony i przeszedł przez głosowanie projekt zainstalowania stacji rowerów w Borowiczkach. Pozostaje nam tylko jedno: budować kolejne drogi rowerowe i rozwijać system roweru miejskiego – dodaje prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Tylko w sierpniu odnotowano ponad 54 tysiące przejazdów. Z kolei rekord dzienny padł w piątek, 21 września. Przez 24 godziny rowery wypożyczono 2459 razy. Do tej pory w systemie zarejestrowało się ponad 14 tysięcy użytkowników.

- Jesteśmy pod niemałym wrażeniem skali wykorzystania Płockiego Roweru Miejskiego. Widać wyraźnie, że płocczanie nie traktują roweru miejskiego jedynie jako gadżetu, ale korzystają z niego regularnie przy codziennych dojazdach. To bardzo ważne, bo tym samym realizowane jest główne założenie systemu, jakim jest zmiana nawyków komunikacyjnych i popularyzacja ekologicznego transportu rowerowego - mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Najpopularniejsze stacje Płockiego Roweru Miejskiego to:
– Kobylińskiego (Bielska),
– Piłsudskiego (Otolińska),
– pl. Narutowicza,
– Jachowicza (Sportowa),
– Tysiąclecia (Nowaka).

Najpopularniejsze trasy Płockiego Roweru Miejskiego:
– Piłsudskiego - Otolińska do Kobylińskiego – Bielska,
– Kobylińskiego - Bielska do Piłsudskiego – Otolińska,
– Dobrzyńska - Gałczyńskiego do Łukasiewicza - Orlen Arena,
– Łukasiewicza - Orlen Arena do Dobrzyńska – Gałczyńskiego,
– Kobylińskiego - Bielska do Starego Rynku.

Średni czas jednego wypożyczenia Płockiego Roweru Miejskiego wyniósł w tym sezonie 21 minut i 4 sekundy. Rowery można wypożyczać do piątku do północy. Potem stacje zostaną wyłączone, a rowery trafią do magazynu, gdzie przejdą przegląd techniczny przed nowym sezonem. A ten zacznie się 1 kwietnia 2019 roku.

Źródło: MZD w Płocku

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.