Prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska, przedstawiając mapę lokalizacji stacji ładowania samochodów elektrycznych, powiedziała: - Wprowadzamy w mieście eko rewolucję. Jednym z jej elementów jest walka ze smogiem. Nie tylko tym wydzielanym przez indywidualne paleniska, ale również ze smogiem pojawiającym się na ulicy, generowanym przez silniki spalinowe. Z jednej strony unowocześniamy tabor komunikacji miejskiej, a z drugiej chcemy zachęcić łodzian do korzystania
z samochodów elektrycznych.

Jak podkreśla prezydent Hanna Zdanowska, do tego, by łodzianie zaczęli zmieniać samochody z silnikami spalinowymi na pojazdy elektryczne, potrzebna jest dobrze zaplanowana sieć stacji ładowania. – Chcemy, by do końca 2020 r. w Łodzi powstało przeszło 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Powstaną one zarówno w centrum, jak i miejscach gdzie łodzianie wypoczywają, np. w okolicy Obrodu Botanicznego, czy akwaparku Fala. Planujemy, że jeszcze w grudniu zostanie rozpisany przetarg, który wyłoni wykonawcę i operatora punktów ładowania.

elektromobilność 2elektromobilność 3

 

 

 

 

 

 

 

 

Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych dodaje: - Łódź dołącza do grona europejskich aglomeracji, które skutecznie walczą ze smogiem komunikacyjnym. Ogólnodostępne punkty ładowania są bardzo istotne przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu elektrycznego.

Warto zaznaczyć, że bardziej od samej liczby punktów, liczy się to, jak są one rozlokowane na terenie miasta oraz ich dostępność. W Łodzi jest 29 lokalizacji, w których łącznie będzie ponad 200 punktów ładowania. Zostały one wytypowane na podstawie konsultacji z mieszkańcami oraz dostawcami energii elektrycznej.

STACJE ELE 1STACJE ELE 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak podkreśla prezes Maciej Mazur, w Europie istnieje ponad 200 stref czystego transportu, ale niejednokrotnie ich wprowadzenie początkowo wzbudzało niezadowolenie mieszkańców, gdyż lokalne władze zaczęły od wyznaczenia stref,
a dopiero potem zajęły się budową infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. - Łódź takiego błędu uniknęła. Najpierw chce zapewnić infrastrukturę, by później mogli z niej korzystać kierowcy samochodów elektrycznych. Łódź ma szansę stać się liderem elektromobilności – dodał prezes Mazur.

Źródło: UM Łódź

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.