MG 479331 lipca do dyspozycji mieszkańców Katowic zostało oddanych 5 nowych stacji rowerów miejskich. To uzupełnienie już istniejącej infrastruktury, która obejmuje w tym momencie łącznie 35 stacji.

- Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej. W tym roku wydamy ok. 6 mln zł na utworzenie 11 km nowych dróg rowerowych - powiedział prezydent Marcin Krupa. – Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową. Pokazują to liczby: z roweru miejskiego w Katowicach skorzystano już blisko 115 tysięcy razy – dodaje prezydent.

Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach dynamicznie się rozrasta. W 2015 roku funkcjonowały trzy testowe wypożyczalnie, a w zeszłym roku było ich już 11, w tym jedna sponsorska. W kwietniu tego roku uruchomiono ich 30. Tym samym katowicka sieć stała się największą w województwie śląskim.

- Katowice umacniają się na pozycji rowerowego lidera na Śląsku. To cieszy zwłaszcza, że inne śląskie miasta biorą z Katowic przykład i również uruchamiają na swoim terenie systemy rowerów miejskich – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City by bike. - Rowery Nextbike dostępne są już w Katowicach, Gliwicach, Pszczynie i Tychach, a w przyszłym roku będą też w Sosnowcu. Wiem, że marzeniem wielu mieszkańców jest swobodna komunikacja na rowerze miejskim w całej aglomeracji. Każda decyzja o rozbudowie kompatybilnego systemu roweru miejskiego na Śląsku przybliża nas do tego celu – dodaje prezes Nextbike Polska.

Z końcem lipca katowicka sieć zostaje rozbudowana o kolejne stacje. – Ta rozbudowa jest bardzo istotna w perspektywie udostępniania infrastruktury rowerowej w każdej dzielnicy Katowic. W latach 2016-2019 na projekt budowy dróg rowerowych "Podstawowa Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach" zostanie wydanych blisko 16 mln zł. Jego celem jest połączenie każdej dzielnicy drogą rowerową z centrum miasta. Stacje rowerowe, które otwieramy w Murckach, Giszowcu, Nikiszowcu, Szopienicach i na Osiedlu Witosa są doskonałym uzupełnieniem tego zadania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

LOKALIZACJE STACJI
Stacje Miejskie – 16
1.    Giszowiec – Plac pod Lipami (NOWA!)
2.    Murcki – Park Murckowski (NOWA!)
3.    Witosa – Plac Herberta (NOWA!)
4.    Szopienice – Plac Powstańców Śląskich (NOWA!)
5.    Nikiszowiec – Lodowisko „Jantor” (NOWA!)
6.    Al. Bolesława Krzywoustego - wschodnia cześć od rondka (przy WSZOP)
7.    Al. Henryka Pobożnego - koło stawiku przy Lidlu
8.    Al. Księżnej Jadwigi - przy szkole plastyczno-muzycznej
9.    Strefa kultury nad NOSPR – parking
10.    Dolina 3 Stawów - parking od ul. Francuskiej
11.    Rynek koło CIT
12.    Pl. Sejmu Śląskiego - przy przystanku od Jagiellońskiej
13.    Załęże - Skwer S. Barei
14.    Biblioteka Śląska - przy Parkingu
15.    Park Kościuszki - główne wejście od A4
16.    Bogucice przy szpitalu

Stacje Miejskie zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego

6 stacji powstanie w Ligocie-Panewnikach w ramach projektu „Rower miejski dla Ligoty i Panewnik”, który uzyskał 1 196 głosów.
1.    Kokociniec przy SP 67
2.    Ligota Medyków
3.    Ligota - Skwer Bolesława Szabelskiego
4.    Ligota - Dworzec PKP
5.    Ligota - ul. Wczasowa
6.    Zadole - przy kościele

3 stacje powstaną w Piotrowicach-Ochojcu w ramach projektu „Rowerem miejskim po Ochojcu, Piotrowicach i dalej…”, który uzyskał 735 głosów.
1.    Ochojec - przy V LO
2.    Piotrowice - przy skrzyżowaniu Jankego/Armii Krajowej
3.    Piotrowice - przy SP 27
 
Stacje sponsorskie
1.    Osiedle Franciszkańskie - TDJ Estate
2.    GPP Business Park – GPP
3.    Silesia Business Park – SKANSKA
4.    ul. Krasińskiego 8 - Politechnika Śląska
5.    ul. Kraśnickiego 14 - TBS Katowice
6.    Zawodzie - przy Saint Etienne 1 - TBS Katowice
7.    ul. Mariacka przy skrzyżowaniu z ul. Francuską - Murapol SA
8.    ul. Chorzowska przy Parku Alojzego Budnioka - Murapol SA
9.    ul. Chorzowska - Silesia City Center
10.    Centrum 3 Stawy

SIEĆ WYPOŻYCZALNI W LICZBACH
•    Łącznie z katowickiej sieci skorzystano 114 246 razy
•    W tym sezonie rowery wypożyczono 68 422 razy
•    Najwięcej wypożyczen było w maju 2017 – rowery wypożyczono 24 793, a najlepszym dniem był 18 maja - 1333 wypożyczeń
•    Blisko 18 tysięcy osób zarejestrowanych w systemie, z czego 8,7 tysiąca rejestracji w tym roku

Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich zostało powierzone PKM Katowice. Projekt 20 stacji wypożyczalni rowerów kosztował 700 tys. zł. To koszt dzierżawy urządzeń i rowerów, montaż i obsługa systemu. Kolejnych 5 nowych stacji, to koszt wysokości 105 tys. zł.

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.