edroga949W nowoczesnych samochodach ludzie nie powinni już ginąć ani odnosić ciężkich obrażeń. W celu realizacji tej wizji Volvo wprowadza nowe systemy elektroniczne, które mają pomóc w zapanowaniu nad samochodem w sytuacjach krytycznych i sprawiać, że samochód sam zahamuje przed przeszkodą, a nawet ją ominie.  

Jest to możliwe dzięki gigantycznemu postępowi w technice. System „City safety” jeszcze do niedawna pracował w zakresie prędkości 0-30 km/h, potem 0-50 km/h, a obecnie działa przy różnicy prędkości między obiektami nawet do 60 km/h. Volvo co roku wprowadza kolejne funkcje nie tylko do nowych modeli – istniejące modele co roku otrzymują aktualizacje, a ich systemy są poprawiane do tego stopnia, aby czerpały z nowej architektury technologicznej. Jest to oparte o nowy typ podwozia „SPA”, które zawiera całą wspomnianą elektronikę. Volvo XC60 jest nowym modelem, w którym zobaczymy trzy kolejne systemy pomagające w gorących i krytycznych sytuacjach – będą pełnić rolę „anioła stróża”.

– Decyzja o kierunku jazdy wciąż należeć będzie do kierowcy, ale system będzie pilnował kierującego – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Stanisław Dojs, rzecznik prasowy Volvo Car Polska – Jeżeli kierujący pojazdem zagapi się, np. przy obsłudze radia, to samochód nie tylko zahamuje przed przeszkodą, ale przy prędkości ok. 60 km/h auto może wybrać bardziej efektywny sposób ominięcia przeszkody. Volvo XC60, jako pierwsze auto szwedzkiego producenta, otrzymało taką funkcję. Podróżując drogą jednopasmową, przy zjechaniu na przeciwległy pas ruchu i zagrożeniu zderzeniem czołowym z pojazdem jadącym naprzeciwko, nasze auto aktywnie ściągnie nas na właściwy pas. Nie będzie to subtelny sygnał na kierownicy, lecz mocna zmiana kursu jazdy. Trzecim systemem jest „BLIS”, który kiedyś sygnalizował brak możliwości zmiany pasa ze względu na obecność lub szybkie przemieszczanie się na nim innego auta. Dzisiejszy „BLIS” sprawi, że auto przy zmianie pasa – gdzie istnieje niebezpieczeństwo – powróci na właściwy pas. Od roku samochody Volvo rozpoznają duże zwierzęta, pieszych, inne pojazdy, możliwość zderzenia czołowego na lewoskrętach skrzyżowań. Coraz trudniejsze jest uderzenie w inny obiekt. Pojazdy niezmiennie zawierają stal borową, która jest najtrwalsza i najbardziej wytrzymała. W europejskich testach zderzeniowych Volvo zdobyło trzy najwyższe łączne noty.

Źródło: eNewsroom.pl

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.