elektrW przyszłym roku będzie ich już 30, a w 2020 r. – 160. 18 lipca podpisano umowę na dostawę kolejnych autobusów elektrycznych dla Warszawy. 10 nowoczesnych, ekologicznych pojazdów wyprodukuje spółka Solaris Bus & Coach z Bolechowa.

- Stawiamy na elektromobilność. Sześć lat temu zakupiliśmy cztery autobusy hybrydowe a dwa lata temu na Trakt Królewski wyjechały pierwsze pojazdy elektryczne. Podpisaliśmy  kolejną umowę na dostawę 10 elektryków, które wyjadą na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w marcu przyszłego roku. Planujemy, że do roku 2020 po ulicach stolicy będzie już jeździło 160 pojazdów korzystających z tego źródła energii – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

To już trzeci stołeczny przetarg na dostawę autobusów elektrycznych dla stolicy. Pierwszy z nich rozstrzygnięto w 2014 r. (wygrał Solaris), a kolejny – w roku 2016 (wygrało konsorcjum Ursus Bus oraz AMZ-Kutno).

Niskopodłogowe, 12-metrowe autobusy Solaris Urbino electric zostaną wyposażone w klimatyzację, system monitoringu, automaty biletowe i szereg ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Będą dostosowane do ładowania akumulatorów za pomocą pantografów z ładowarek napowietrznych umieszczanych na pętlach autobusowych (docelowo 19 na terenie miasta, pierwsza powstała przy ul. Spartańskiej).

- Wybór naszych pojazdów jest widocznym dowodem na to, iż Warszawa nie tylko konsekwentnie inwestuje w zakup nowoczesnych, komfortowych i przyjaznych środowisku niskopodłogowych autobusów miejskich, ale robi to jednocześnie w sposób wyjątkowo efektywny, wyznaczając ogólnoeuropejskie trendy w komunikacji miejskiej - dodaje Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach.

Ale to bynajmniej nie koniec zakupów Miejskich Zakładów Autobusowych.

- Do 2027 roku chcemy wprowadzić do ruchu 800 nowych autobusów (610 18-metrowych oraz 190 10- i 12-metrowych). Chcemy, żeby w dużej mierze były to autobusy nisko i bezemisyjne, czyli hybrydowe, gazowe i elektryczne – informuje Jan Kuźmiński, prezes Miejskich Zakładów Autobusowych. – Jesteśmy prekursorem i jednym liderów elektromobilności w Europie. Zamierzamy rozwijać komunikację elektryczną coraz bardziej. Nasze najbliższe plany to odbiór 10 elektrobusów Ursusa, długofalowe testy przegubowego autobusu elektrycznego, uruchomienie na jesieni kolejnych dwóch ładowarek na ulicy Spartańskiej i wreszcie jeszcze w tym roku ogłoszenie przetargu na budowę 10 punktów ładowania ulicznego.

Miejska spółka będzie nadal premiowała u dostawców stosowanie rozwiązań proekologicznych takich jak panele fotowoltaiczne na dachach autobusów czy rekuperacja (co pozwala na zmniejszenie zużycia oleju napędowego). Będzie też inwestowała w zielone, energooszczędne i czyste zajezdnie. Oddział przy ul. Woronicza wyposażono już w elektrownię słoneczną z 290 panelami fotowoltaicznymi, system ładowarek do obsługi elektrobusów i energooszczędne ledowe oświetlenie. W najbliższych latach powstanie również nowa, nowoczesna zajezdnia przy ul. Redutowej.

Od 2007 roku na ulice Warszawy wyjechało już 1068 nowych niskopodłogowych autobusów za ponad miliard złotych (w tym 49 pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi: 35 gazowych Solbusów oraz 10 autobusów elektrycznych i 4 hybrydy Solarisa), co pozwoliło na wymianę prawie 80 proc. taboru spółki MZA.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.