Ponad 350 miejsc parkingowych dla samochodów oraz ponad 240 miejsc dla rowerów. Podpisano umowy o dofinansowanie parkingów „Parkuj i Jedź” w Warszawie przy PKP Jeziorki oraz w gminach Piaseczno, Wołomin, Radzymin.
Samorządy pozyskały ponad 8,3 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) na rozbudowę systemu parkingów „Parkuj i Jedź”.
– Startują kolejne projekty służące zmniejszeniu poziomu emisji zanieczyszczeń i usprawnieniu transportu w metropolii warszawskiej. Dostępność nowoczesnych parkingów „Parkuj i Jedź” w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą to bezpośrednia korzyść również dla miasta stołecznego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy – Stworzenie mieszkańcom podwarszawskich gmin możliwości bezpiecznego pozostawienia samochodów na parkingach zlokalizowanych przy węzłach przesiadkowych ograniczy liczbę aut wjeżdżających do Warszawy.
Sieć parkingów ułatwi, w szczególności mieszkańcom przedmieść, codzienne dojazdy do centrum, a także zachęci do podróżowania komunikacją zbiorową. Głównym argumentem za wyborem konkretnych inwestycji było skoordynowanie ich z transportem miejskim. Z bezpłatnego parkowania będą mogli korzystać podróżujący posiadający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika. Zakłada się, że parkingi „Parkuj i Jedź” zlokalizowane w podwarszawskich gminach będą jednolicie oznakowane. Wszystko po to, aby mieszkańcy w łatwy sposób odróżnili parkingi działające w systemie od innych: „dzikich” lub działających na zasadzie komercyjnej.
Gdzie zlokalizowane będą nowe parkingi P+R?
Warszawski parking zostanie zlokalizowany w pobliżu linii kolejowej prowadzącej do Radomia, przy stacji PKP Warszawa Jeziorki, w pobliżu ulicy Karczunkowskiej. Obiekt pomieści co najmniej 138 samochodów (w tym 6 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami), a także nie mniej niż 40 miejsc postojowych dla rowerów. Na parkingu zamontowane zostaną również dwie ładowarki dla aut elektrycznych. Nowy parking pozwoli podróżującym na pozostawienie samochodów w dogodnej lokalizacji oraz przesiadkę do komunikacji miejskiej, zapewniając możliwość dostępu do trzech różnych środków transportu publicznego – pociągu, autobusu i roweru publicznego, przede wszystkim dla mieszkańców części dzielnicy Ursynów oraz gmin Piaseczno, Góra Kalwaria, Konstancin – Jeziorna, Tarczyn, Prażmów, Lesznowola. Parking poprawi również obsługę południowej części Warszawy, w kontekście istniejącego połączenia kolejowego oraz planowanego połączenia SKM do Piaseczna. Wartość dofinansowania UE to blisko 3,5 mln złotych.
Kolejny parking P+R – w gminie Wołomin będzie zlokalizowany w Lipinkach przy ul. Parkowej, niedaleko PKP Zagościniec, która jest ostatnią stacją w II strefie biletowej warszawskiego ZTM oraz Kolei Mazowieckich. Do dyspozycji kierowców będą 73 miejsca parkingowe (w tym 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami) oraz 25 miejsc postojowych dla rowerzystów. Wartość dofinansowania UE wynosi ponad 2 mln złotych.
Mieszkańcy gminy Piaseczno przesiadający się do pociągu będą mogli skorzystać z nowego parkingu P+R, który będzie zbudowany przy ul. Towarowej. Do dyspozycji kierowców będą 83 miejsca parkingowe (w tym 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i 3 dla samochodów elektrycznych) oraz 96 miejsc postojowych dla rowerzystów. Wartość dofinansowania UE wynosi ponad 1,5 mln złotych.
W gminie Radzymin parking P+R będzie zlokalizowany przy ul. Wiejskiej, niedaleko stacji PKP Radzymin. Do dyspozycji kierowców będzie 59 miejsc parkingowych (w tym 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami) oraz 82 miejsca postojowe dla rowerzystów. Wartość dofinansowania UE wynosi ponad 1,2 mln złotych.
Umowy podpisane 18 grudnia, to kolejny krok w budowaniu parkingów „Parkuj i Jedź” w metropolii warszawskiej. Łącznie sieć metropolitalnych parkingów budowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych obejmuje 60 obiektów, na których powstaje ponad 5 800 miejsc parkingowych. Kilkanaście obiektów, m.in. w Jaktorowie, Radzyminie, Pruszkowie i Wołominie już zostało oddanych mieszkańcom do użytku.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to inicjatywa, która pozwala na wyjście poza sztywne granice administracyjne jednostek samorządu terytorialnego, umożliwiając realizowanie przez m.st. Warszawę oraz 39 podwarszawskich gmin wspólnych przedsięwzięć finansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Ideą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów, które dotyczą całego obszaru metropolitalnego.
Źródło: UM Warszawa