renault 2Świeżo umyty samochód nie tylko lepiej się prezentuje – czyste szyby, lusterka i światła to warunek bezpiecznej jazdy. Kierowca powinien zadbać o to zwłaszcza przed wyjazdem w dłuższą trasę.

 

- Jednym z podstawowych warunków naszego bezpieczeństwa na drodze jest to, żebyśmy mieli dobrą widoczność i sami byli dobrze widoczni. Dlatego czystość samochodu ma większe znaczenie niż wielu kierowców mogłoby sądzić – mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zabrudzone szyby ograniczają widoczność i mogą przyczynić się do tego, że zbyt późno zareagujemy na zagrożenie na drodze. Dodatkowo w słoneczne dni grozi nam oślepienie, ponieważ brud rozprasza światło. Z tego samego powodu tak ważny jest stan reflektorów – gdy są czyste, światło nie ulega rozproszeniu i auto jest lepiej widoczne na drodze.

Oczywiście umycie szyb przed podróżą nie wystarczy, gdyż mogą one ulec zabrudzeniu w czasie jazdy, dlatego trzeba zwrócić uwagę także na stan wycieraczek. Powinniśmy sprawdzić go przed wyjazdem, ponieważ efektem zużycia piór wycieraczek może być brak płynnej pracy czy pozostawianie smug na szybie. Należy także skontrolować poziom płynu do spryskiwaczy i go uzupełnić. Jeśli wybieramy się w długą trasę, warto zabrać ze sobą dodatkowy pojemnik z płynem.

Jeśli zlekceważymy mycie samochodu, grozi nam mandat i punkty karne. Chodzi nie tylko o światła czy szyby, lecz także tablice rejestracyjne, które powinny być zawsze widoczne.

Źródło: informacja prasowa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.