IMG 4982Aż 38 nowych kamer monitoringu miejskiego działa w ośmiu dzielnicach Katowic. 6 z nich to wnioski realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, na które głosowali mieszkańcy. Kamery zostały włączone w Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA).

 

System KISMiA został uruchomiony w sierpniu 2016 roku. Koszt inwestycji wyniósł na starcie blisko 14 mln zł. Obecnie w KISMiA działają 274 kamery. Jest to najnowocześniejszy w tej skali inteligentny system monitoringu w Polsce, który sam wykrywa i alarmuje dyspozytorów w zakresie kilkunastu określonych zdarzeń – np. kolizja pojazdów, zbiegowisko, czy leżący człowiek. Podobne systemy funkcjonują m.in. w Chicago, Rio de Janeiro i Madrycie.

- Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest jednym z naszych priorytetowych zadań. KISMiA pozwala nam poprawiać bezpieczeństwo publiczne, w tym drogowe, efektywnie gospodarować zasobami ludzkimi i sprzętem Straży Miejskiej, a także sprawniej działać w sytuacjach kryzysowych. Widać, że montaż monitoringu przynosi efekty. W tym roku Straż Miejska, Policja, prokuratura, sądy wykorzystały materiały z monitoringu w blisko 2 tys. przypadkach. Widząc, że system monitoringu spełnia swoje zadania podjęliśmy decyzję o jego dalszej rozbudowie – podsumowuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Straż Miejska na podstawie monitoringu wizyjnego od początku roku, zainicjowała 1985 zdarzeń, z tego:
• Liczba sprawców ukaranych mandatem – 486
• Liczba zastosowanych środków oddziaływania wychowawczego – 124
• Liczba wniosków o ukaranie do Sądu – 62
• Liczba osób doprowadzonych do Izby Wytrzeźwień – 15
• Liczba obserwacji prowadzonych w ramach realizowanych zabezpieczeń – 216.

Kamery, poza Śródmieściem i dzielnicami, są także umiejscowione na głównych arteriach drogowych Katowic – gdzie skanują tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów.

Jak zaznacza pierwszy zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach, podinsp. Arkadiusz Konowalski, monitoring jest bardzo pomocny w pracy funkcjonariuszy Policji. - Zapis z monitoringu wykorzystywany jest np. w sytuacji, kiedy obywatel został pokrzywdzony przestępstwem i zgłasza ten fakt w jednostce Policji. Wówczas, policjanci po zabezpieczeniu nagrania z kamer monitoringu, mają możliwość zapoznania się z nagraniem, na którym np. zarejestrowano przebieg zdarzenia jego okoliczności, a bardzo często także wizerunek osób biorących w nim udział – mówi podinsp. Arkadiusz Konowalski. - Monitoring daje też inną możliwość jaką jest przekaz „na żywo”. To właśnie dzięki takiej opcji pod koniec maja bieżącego roku, policjanci pełniący służbę dyżurną zaobserwowali na jednej z kamer monitoringu miejskiego, grupę osób, która brała udział w bójce. Dzięki temu narzędziu służba dyżurna mogła bardzo szybko na miejsce skierować patrole interwencyjne, a także na bieżąco przekazywać policjantom w terenie informacje o aktualnym miejscu, w którym znajdują się osoby zaangażowane w to zdarzenie. Szybka reakcja dyżurnych oraz wykorzystanie monitoringu, pozwoliła funkcjonariuszom interweniujący na miejscu zatrzymać 3 mężczyzn podejrzanych o udział bójce – dodaje.

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.