poland 910497 960 720Karty ucznia ma już blisko 90 proc. uprawnionych, w domowych portfelach pojawiły się dodatkowe oszczędności, a z komunikacji miejskiej korzysta więcej pasażerów. Niespełna trzy miesiące temu w stolicy wprowadzono bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

 

- Na tym rozwiązaniu korzystamy wszyscy. Uczniowie nie muszą już kasować, a rodzice kupować biletów i odwozić swoich pociech. Co oznacza oszczędności dla domowych budżetów w wysokości od 660 do ponad tysiąca złotych rocznie na jedno dziecko i mniej aut na stołecznych ulicach. Wydaliśmy już rekordową liczbę ponad 142 tys. kart, czyli ma je już 90 proc. uprawnionych. Co ważne, rośnie liczba pasażerów, a najmłodsi przekonują się do zalet warszawskiego transportu publicznego – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

- Bardzo się cieszę, że dzięki wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jeszcze więcej dzieci dojeżdża na zajęcia autobusami, tramwajami, metrem czy koleją – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektor Pionu Finansowego Zarządu Transportu Miejskiego. – To jest ważne również dlatego, że kształtuje dobre nawyki komunikacyjne już od najmłodszych lat. Dzieci, które poznają zalety komunikacji miejskiej, gdy dorosną również będą naszymi pasażerami. Warto dodać, że od czerwca przybyło nam ponad 70 tys. pasażerów, którzy wyrobili kartę miejską po raz pierwszy. Można przypuszczać, że są wśród nich także rodzice, którzy wcześniej podwozili swoje pociechy samochodami, a teraz przesiedli się do komunikacji miejskiej.

Bezpłatne przejazdy - od 1 września 2017 roku - przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych placówkach oświatowych, zlokalizowanych poza granicami stolicy.

Uprawnienie jest wgrywane na cały okres pobytu dziecka w szkole (nie dłuższy niż 4 lata) i obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy. Uchwała o zmianie systemu ulg i przyznaniu prawa do bezpłatnych przejazdów uczniom szkół podstawowych i gimnazjów została podjęta przez Radę m.st. Warszawy 6 kwietnia br. Wydano już 142 tys. kart ucznia.

***

Komunikacja miejska pełni kluczową rolę w systemie transportowym stolicy i jest najchętniej wybieranym przez warszawiaków środkiem transportu - autobusy, pociągi, metro i tramwaje przewożą ponad 1,1 mld pasażerów rocznie.
Mieszkańcy podróżują dziś bezpiecznie, szybko i w komfortowych warunkach. W ciągu ostatnich jedenastu lat na stołeczne ulice i tory wyjechało 311 nowych tramwajów (w tym 281 niskopodłogowych), 1077 niskopodłogowych autobusów (w tym 4 hybrydy, 20 elektryków i 35 autobusów gazowych), 35 pociągów metra Inspiro i 28 nowoczesnych pociągów SKM. Obecnie wszystkie linie autobusowe są obsługiwane przez pojazdy niskopodłogowe, sukcesywnie rośnie również liczba niskopodłogowych tramwajów. A miasto planuje już kolejne zakupy - 800 autobusów, 45 pociągów metra, 21 pociągów SKM oraz 213 tramwajów.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.