niepelnosprawni 513 października na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy rozpocznie się montaż planu dotykowego dedykowanego osobom niewidomym i niedowidzącym. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zlecił również przygotowanie koncepcji dostosowania infrastruktury drogowej w tej części miasta pod kątem osób niepełnosprawnych ruchowo.

Na terenie Wyspy Młyńskiej w najbliższych dniach zakończy się realizacja jednego z zadań Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego dedykowanego osobom niewidomym i niedowidzącym. Przygotowany został specjalny plan dotykowy (barwnoreliefowy), który ustawiony będzie w sąsiedztwie Międzywodzia. Na planie przedstawione jest zagospodarowanie Wyspy Młyńskiej i jej najważniejsze obiekty z opisem w języku Braile’a. Plan wyposażony będzie w przyciski uruchamiające odtwarzanie opisów dźwiękowych. Tablica ma być wyposażona także w system naprowadzania. W ramach zamówienia przygotowanych zostało też 30 planów dotykowych na formacie A3, które trafią do instytucji pracujących z osobami niewidomymi, także poza Bydgoszczą. Mają one zachęcać do odwiedzenia Wyspy Młyńskiej i informować o nowym rozwiązaniu dedykowanym osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo na poręczach trzech kładek oraz mostu na ul. Ku Młynom pojawią się kierunkowe nakładki dla osób niewidomych i niedowidzących. Znajdą się na nich informacje ułatwiające orientację oraz dojście do innych ważnych punktów na Starym Mieście.

Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski polecił też przygotowanie koncepcji wprowadzenia zmian, które ułatwią poruszanie się na Wyspie Młyńskiej osobom niepełnosprawnym ruchowo. Analizowane będą: dobudowanie fragmentów chodników i przejść przez jezdnie oraz zmiany w organizacji ruchu.

Jednocześnie podejmowany jest szereg innych działań związanych z tworzeniem miejskich przestrzeni bardziej przyjaznych osobom niepełnosprawnym, np. podczas przygotowania nowych inwestycji. Każda ulica lub linia tramwajowa projektowana jest z myślą o wszystkich, którzy mają problemy z poruszaniem się. W krawędzie peronów przystankowych oraz na przejściach dla pieszych wbudowywane są elementy ryflowane (z wypustkami), które ułatwiają orientację niewidomym. Przed przejściami obniżane są krawężniki. Tuż przed przejściami układane są płyty bąbelkowe, które ostrzegają osoby niedowidzące, że znajdują się przed krawędzią jezdni. Jedną z kluczowych inwestycji, poprawiającą komfort poruszania się osobom niepełnosprawnym, będzie też przebudowa płyty Starego Rynku. Chodniki oraz jezdnie zostaną wykonane w jednym poziomie, a nawierzchnię tworzyć mają przede wszystkim granitowe płyty.

Na kilku węzłach przesiadkowych w ciągu ostatniego roku zamontowano też windy. Takie rozwiązania zastosowano na stacjach Bydgoszcz Wschód, Błonie i Leśne. Windy zainstalowano też przy wiadukcie na ul. Brzechwy i w przejściach podziemnych między ul. Dworcową i dworcem.

Wraz z budową ścieżki rowerowej w przyszłym roku na ul. Focha powstanie pierwszy wiedeński przystanek na pl. Teatralnym. Ułatwi on wsiadanie do tramwaju także osobom starszym. Również zamawiany w Bydgoszczy tabor tramwajowy i autobusowy uwzględnia oczekiwania osób niepełnosprawnych. Standardem przyjętym w Planie Transportowym są pojazdy wyposażone w niską podłogę, systemy zapowiedzi głosowych oraz czytelne wyświetlacze. Wewnątrz wszystkie uchwyty są w kolorze żółtym, tak aby osoby niedowidzące były bezpieczne mogąc dostrzec zarys poręczy. W oparciu o te wymagania w ostatnich dniach ogłoszony został między innymi przetarg na zakup 18 nowoczesnych tramwajów.

W Bydgoszczy przybywa również coraz w więcej placów zabaw i siłowni uwzględniających potrzeby osób niepełnosprawnych. Wszystkie nowo projektowane na zlecenie miasta place zabaw będą posiadały co najmniej jedno urządzenie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Część dużych siłowni plenerowych wyposażana jest w platformy pozwalające ćwiczyć osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Źródło: UM Bydgoszcz

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.