czas pracyCzy wiedziałeś, że aby być kierowcą zawodowym, nie wystarczy jedynie przemieszczać się samochodem dostawczym pomiędzy wyznaczonymi punktami? Praca w charakterze zawodowego kierowcy, podobnie jak wiele innych zawodów, ma swoje wymagania i ograniczenia. Określa je nie tylko kodeks pracy, ale również między innymi ustawa o czasie pracy kierowców. A ten powinien być bardzo ściśle regulowany.

Czas pracy kierowcy. Jak zdefiniować to pojęcie?

Czasem pracy kierowcy, oprócz oczywistego spędzania kolejnych godzin za kierownicą pojazdu przeznaczonego do transportu osób lub towarów, określamy szereg pobocznych czynności, które musi wykonać kierowca lub, które musi nadzorować. Wśród nich wymienić można załadunek oraz rozładunek towarów bądź doglądanie pracownika, któremu zostało przydzielone to zadanie.
Jeżeli dany kierowca zajmuje się ponadto transportem osób, jest zobowiązany do udzielenia pomocy w dostaniu się do pojazdu oraz w opuszczeniu go tym pasażerom, którzy sami nie są w stanie tego uczynić z powodu ograniczeń związanych z niepełnosprawnością. Musi on także dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym. Powinien również utrzymywać pojazd w należytej czystości oraz zadbać o uregulowanie wiążących go formalności administracyjnych.

Inelo pomoże policzyć czas pracy kierowcy

Zgodnie z obowiązującą ustawą, kierowca, który pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą lub prowadzi własną działalność, zobowiązany jest do pełnienia obowiązków zawodowych nie dłużej niż przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Wyższe wartości mogą skutkować nałożeniem kary nie tylko na kierowcę, ale również na jego pracodawcę.
Jednak kiedy kierowca udaje się w dłuższą trasę, może zwyczajnie stracić rachubę czasu. Naprzeciw temu problemowi wychodzi Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców z rozwiązaniami wprowadzonymi na rynek przez nowatorską firmę Inelo. Odpowiednie oprogramowanie i zaawansowane urządzenia, nowoczesne technologie informatyczne oraz pomoc klientom i przeprowadzanie szkoleń w zakresie ewidencji czasu pracy kierowców to tylko niektóre z proponowanych udogodnień. Więcej o nich przeczytasz pod adresem: https://inelo.pl/produkty/czas-pracy-kierowcy/.

 

Źródło: Inelo, artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.