sadowa 001 notramKatowice otrzymają dofinansowanie na budowę węzła przesiadkowego Sądowa w ramach Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Wartość całkowita projektu to 59,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 34,6 mln zł (blisko 60% wartości projektu).

sadowa 002 notram- W Katowicach czeka nas prawdziwa rewolucja komunikacyjna. Kładziemy duży nacisk na rozwój i promowanie transportu publicznego. Rozpoczęliśmy prace nad centrum przesiadkowym w Ligocie, trwają przetargi na inwestycje na Zawodziu i w Brynowie, a w planach mamy łącznie aż osiem takich inwestycji. Kolejną dobrą wiadomością jest pozyskanie środków na węzeł Sądowa, który będzie dedykowany wszystkim mieszkańcom metropolii, którzy będą udawać się w dłuższe podróże – zarówno w kraju, jak i zagranicą. Chcemy jak najszybciej przystąpić do procedury przetargowej, tak by jeszcze w 2019 roku z węzła przesiadkowego mogli korzystać podróżni – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Węzły przesiadkowe pozwolą mieszkańcom oszczędzać czas i pieniądze, a dodatkową korzyścią będzie mniejsza emisja spalin oraz zmniejszenie poziomu hałasu – dodaje prezydent.

Węzeł przesiadkowy powstanie przy ulicy Sądowej i będzie umożliwiał swobodne przesiadki z autobusów komunikacji miejskiej na autobusy dalekobieżne. Infrastruktura obejmuje także budynek podróżny, w którym na parterze znajdzie się poczekalnia dla połączeń lokalnych oraz na piętrze dla połączeń międzynarodowych. Dodatkowo w budynku znajdzie się infrastruktura towarzysząca – toaleta, mała gastronomia, punkt prasowy, przechowalnia bagażu.  Projekty uwzględniają potrzeby kierowców autobusów dalekobieżnych – dyspozytornię, specjalne pomieszczenia i sanitariaty. Na terenie węzła przesiadkowego znajdzie się także wiata rowerowa, parking oraz mała architektura i zieleń.

Ogłoszenie przetargu na realizację węzła przesiadkowego Sądowa zaplanowane jest jeszcze na lipiec br. Po wyłonieniu wykonawcy na realizację zadania będzie miał on 22 miesiące, tak by inwestycja była gotowa jesienią 2019 roku.

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.