Od dziś (12 stycznia) obowiązują zmienione stawki na odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin.

Dla najliczniejszej grupy pojazdów kat. 1 (motocykle, samochody osobowe i dostawcze o dwóch osiach) opłaty wzrosną o 2 gr. za km (1 zł za 50-km odcinek). W przypadku pojazdów kat. 2, 3 i 4 stawki wzrosną o 7 proc. Koszt przejazdu autostradą A2 na odcinku Świecko – Nowy Tomyśl (106 km) pozostaje bez zmian.

Nowe stawki za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będą wynosić:
Kat. 1 (pojazdy o dwóch osiach) – 17 PLN brutto (0,34 PLN za 1 km),
Kat. 2 (pojazdy o dwóch osiach) – 29 PLN brutto (0,58 PLN za 1 km),
Kat. 3 (pojazdy o trzech osiach) – 44 PLN brutto (0,88 PLN za 1 km),
Kat. 4 (pojazdy o więcej niż trzech osiach) – 68 zł PLN brutto (1,36 PLN za 1 km),
Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne) – 170 PLN brutto (3,40 PLN za 1 km).

- Stawki opłat na koncesyjnym odcinku A2 Nowy Tomyśl – Konin są wynikiem przyjętego wspólnie ze stroną rządową i bankami komercyjnymi planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, tj. do 2037 roku. Zmiany stawek spowodowane są m.in. koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę, bieżącym utrzymaniem odcinka oraz realizacją nowych inwestycji. Wszelkie inwestycje na odcinku zarządzanym przez AWSA pokrywane są w 100% z przychodów z opłat za przejazd - mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy AWSA.

W przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd odcinkiem A2 Nowy Tomyśl – Konin nie są zwolnione z 23% podatku VAT i nie mogą być w żaden sposób dotowane z budżetu Państwa.
- Co roku odprowadzamy do budżetu państwa ponad 100 mln PLN z tytułu 23% VAT – wyjaśnia Zofia Kwiatkowska.

Przychód z opłat w pierwszej kolejności przeznaczany jest na bieżące utrzymanie autostrady, wzmocnienia nawierzchni, remonty i modernizacje, spłatę kredytów bankowych zaciągniętych na budowę autostrady oraz nowe inwestycje. Obecnie planowane jest poszerzenie o trzeci pas ruchu 13 km obwodnicy Poznania od węzła Komorniki do węzła Krzesiny oraz rozbudowa najbardziej obciążonego Punktu Poboru Opłat Lądek na odcinku Września - Konin.

Źródło: AW SA

Komentarze  
martin
0 #1 martin 2015-01-14 20:12
co za tlumaczenie?! Jak obnizy Pani oplaty o polowe to vat odprowadzi tez polowe z tej stówy. Bedzie mniej oplat. Juz zaoszczedzilismy 50 melonow.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.