DSC04232Stacje ładowania samochodów elektrycznych i budowa sytemu e-carsharingu już wkrótce mogą stać się jednym z oręży w walce zanieczyszczonym powietrzem podkarpackich miast.

Elektromobilność ma być odpowiedzią na stale wzrastające zanieczyszczenie powietrza. Dzięki wprowadzeniu alternatywny dla pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, będzie można nie tylko zmniejszyć poziom smogu, ale również ograniczyć hałas w centrach i na obrzeżach miast.

Wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej ds. innowacji Paweł Śliwa przekonywał o potrzebie implementacji ekologicznych rozwiązań również na Podkarpaciu, gdzie pionierem mógłby stać się Rzeszów

- Jednym z programów grupy PGE w zakresie innowacji jest e-mobility dla miast. Program pilotażowo uruchomiamy w aglomeracji łódzkiej, ale chcemy wystartować także w innych lokalizacjach. Rzeszów jest dla nas naturalnym miejscem, gdyż tu posiadamy oddział naszej firmy, ale równie istotny jest smog, który na południu kraju jest szczególnie dokuczliwy. Chcemy, poprzez budowanie tego systemu, ograniczyć niską emisję do atmosfery – podkreślał Paweł Śliwa.

Po zakończeniu realizacji pierwszego etapu, który zakłada budowę stacji ładowania pojazdów napędzanych elektrycznie, PGE ma w planach stworzenie bazy e-carsharingu. Taki rodzaj udostępniania aut elektrycznych znalazł już zastosowanie w niektórych europejskich aglomeracjach, w Polsce natomiast ten model jest popularny w rozwiązaniach znanych z wypożyczalni rowerów miejskich.

E-carsharing, jako formę publicznego transportu, chwali wicemarszałek Maria Kurowska.

- Lądując na lotnisku w Jasionce będziemy mogli skorzystać z udostępnionych w tym miejscu samochodów elektrycznych, dojechać nimi np. do kolejnej stacji w centrum miasta, gdzie można przesiąść się do następnego środka lokomocji. Zaletą tego rozwiązania jest także niewielka cena podróży, gdyż koszt przejechania 100 km autem o napędzie elektrycznym wynosi ok. 5 zł - podkreślała walory elektromobilności wicemarszałek. - To pierwsze spotkanie, ale będą następne abyśmy mogli z tym programem ruszyć do przodu, bo smog, który nas dotyka w tym roku jest przerażający. Ten program jest odpowiedzią na tego typu zagrożenia - dodała Maria Kurowska.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Komentarze  
Andrzej
-1 #1 Andrzej 2017-01-24 13:20
Znakomicie!! I te 5 samochodow elektrycznych "powalczy" ze smogiem.W 2018 dolaczy szosty..Czasami zastanawiam sie nad tym czy ci ktorzy "wymyslaja" te programy sa naiwniakami czy hipokrytami.A moze jednym i drugim.Bo z pewnoscia zdrowy rozsadek to cos co jest dla nich nieosoagalne. Oczywiscie niem nic przeciwko samochodom elektrycznym ale -jak powiadaja madrzy Amerykanie- ludzie glosuja portfelami.Wiec moze najpierw niech wlodarze zastanowia sie jak przemowic do portfeli zeby samochod elektryczny stanowil realna zachete.Dzis nie dosc ze drozszy niz spalinowy to jeszcze stacji ladowania jak na lekarstwo. A moze byc tak pojsc inna droga ktora jest bardziej realna i zachecac "portfele" do zakupu samochodow hybrydowych.Dzis to najbardziej realistyczny sposob na obnizenie ilisci spalin w miastach.Moze by tak jakies ualtwienia jak chociazby darmowe parkingi komunalne dla hybryd? Zdaje sie ze temat przerastajacy percepcyjna zdolnosc pojmowania politykow.O wiele latwiejsze jest haslo "1 mln samochodow elektrycznych w Polsce za 10 lat".Czyli min 100 ts rocznie.Dzis jest kilka jaskolek .Tylko nie wiem czy uczynia wiosne.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.