IMG 2198W dniach 16-22 września obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu pod hasłem „Zrównoważony Transport. Silna Gospodarka”. Zróżnicowane formy mobilności pożądane są przede wszystkim w miastach, stąd one są głównymi organizatorami corocznej kampanii. W ciągu tych kliku dni odbędzie się wiele różnych akcji, spotkań, warsztatów i rajdów, ale konieczne są także pewne działania w zakresie organizacji ruchu (wymaga ich Unia Europejska). Już od wielu lat w obchody włącza się Kraków. Co przygotowano tym razem?

Kampanię oficjalnie rozpocznie Międzynarodowe Seminarium Parkingowe, które organizuje Politechnika Krakowska i Wydział Gospodarki Komunalnej UMK. Już 16 września Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty zaprasza na rajd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich (zbiórka pod NCK o godz. 10.00). Kilka godzin później (o 17.00) ARTzona (os. Górali 4) poprowadzi Rowerową Szkołę Dizajnu – warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku 6-11 lat.

17 września od 10.00 do 12.00 na Rondzie Mogilskim odbędzie się happening dla rowerzystów „Park(Ing)Day. Parkujemy rowery, zazieleniamy ulice”. Natomiast o godz. 16.00 rozpocznie się XI Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych (Klub Pauza In Garden, ul. Rajska 12).

W niedzielę, 20 września (od 10.00 do 16.00), można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Uruchomione będą też zabytkowe linie: tramwajowa „O” i autobusowa „F”. Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów zorganizuje przejazd rowerowy z okazji Dnia bez Samochodu (zbiórka pod Muzeum Narodowym o 11.00).

Na zajezdni tramwajowej Podgórze już w poniedziałek (19 września) odbędzie się pokaz i szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego, połączony ze zwiedzaniem w godz. 9.00-14.00. Natomiast na wtorek zaplanowano konferencję i warsztaty Projektu STARS (dla przedstawicieli krakowskich szkół) oraz przekazanie szkołom rowerów z wypożyczalni KMK Bike.

21 września (środa), znów na zajezdni Podgórze, będą warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych w ramach Akademii Młodego Krakowianina (11.00-13.00), a na Rynku Głównym prezentacja najnowszego elektrycznego autobusu Urbino electric (12.00-18.00). Po południu (o 17.00) na placu zabaw przy ARTzonie odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Ginger Ninjas – Rowerem do Meksyku”.

Ponadto, od 19 do 22 września, wokół pierwszej obwodnicy będzie jeździł Eko-Tramwaj – przejazd jest bezpłatny, a dla pasażerów przewidziano liczne konkursy z nagrodami oraz udzielanie informacji na temat Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.
 
16-22 września: tymczasowe zmiany w organizacji ruchu na wybranych ulicach Krakowa

- Są takie miejsca w mieście, jak np. obszar Kazimierza, gdzie mieszkańcy wprost domagają się ograniczenia ruchu samochodów – powiedział Łukasz Franek, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. – I to jest dobry moment na to, aby ten tydzień wykorzystać na tymczasowe, kilkudniowe ograniczenia, aby zobaczyć jaki będzie efekt.

Przez kilka dni na Placu Nowym i uliczkach do niego dochodzących będą obowiązywały ograniczenia w ruchu pojazdów. Bez problemów wjadą tylko mieszkańcy i dostawcy.

- Drugim takim obszarem jest ulica Podzamcze. Chcemy, aby poprzez ograniczenie ruchu w tym miejscu stało się ono bardziej bezpieczne dla turystów i mieszkańców – dodał dyrektor Franek. – Po tych zmianach, chcielibyśmy w Dniu bez Samochodu (22 września) podsumować te kilka dni ze zmienioną organizacją ruchu.

Odbędzie się wtedy otwarta debata z mieszkańcami pn. „Oceń zmiany komunikacyjne w Twojej dzielnicy”. – Skonsultujemy, czy zmiana wpłynęła pozytywnie na jakość życia mieszkańców, funkcjonowanie przedsiębiorców i zastanowimy się co dalej – obiecał Łukasz Franek.

W zarządzie funkcjonuje już Zespół ds. Mobilności Aktywnej, który ma się szczególnie zająć potrzebami pieszych. – Mamy bardzo dużo chodników, na których szerokość pozostawiana pieszym (ze względu na parkujące samochody – przyp. red.) jest niezgodna z przepisami - wyjaśnił Łukasz Franek. - Chcemy w Tygodniu Zrównoważonej Mobilności uczynić pierwszy krok i kilka ulic, takich jak Starowiślna, Krakowska, Dietla, dedykować pieszym. Wszystkie te działania, z jednej strony pozytywne, z drugiej strony może trochę ograniczające, mają skłonić do refleksji, czy zawsze i wszędzie trzeba jeździć samochodem, czy organizacja ruchu jest dobra, czy można coś jeszcze zmienić. Mam nadzieję, że po tych kilku dniach coś dobrego uda się wypracować.

W ciągu całego tygodnia będą się odbywały także kontrole emisji spalin na terenie całego miasta, a w godzinach 14.00-18.00 na Rondzie Mogilskim będzie działał serwis rowerowy i wydawanie drobnych upominków. Zaprezentowane zostaną też możliwości rowerów cargo.

Straż miejska, policja i MPK poprowadzą kampanie „Wystarczy 1 metr” dotyczącą prawidłowego parkowania samochodów oraz „Bezpieczna droga do szkoły”.

Podobnie, przez cały czas trwania ETZT będzie można wziąć udział w rowerowym zwiedzaniu najciekawszych zielonych i zabytkowych miejsc z Nowej Hucie (Quest Rowerowy Nowa Huta).

I tradycyjnie już, 22 września, w Dniu bez Samochodu, będzie można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej (za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego) z tyloma osobami, ile można przewozić w danym pojeździe.

Ilona Hałucha

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.