Co roku we wrześniu obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Każdy z nich skupia się na konkretnym temacie. Były już hasła: „Czyste powietrze - czas na Twój ruch”, „Zostań Ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!”,  „Nie warto zamykać się w samochodzie - wybierz wygodną alternatywę!”,  „Mądry transport – lepsze życie” czy „Popraw klimat swojego miasta”. W tym roku motto brzmi: „Nasze ulice, nasz wybór”.

 

Większość miast, które powstawały w ubiegłym wieku, urbaniści projektowali z myślą o kierowcach samochodów osobowych. Obszary miejskie w całej Europie były kształtowane tak, aby usprawnić transport samochodowy, często kosztem innych jego form. Dominacja prywatnych pojazdów zaowocowała ogromnym zatłoczeniem, zanieczyszczeniami i hałasem, co sprawiło, że życie w miastach stało się mniej zdrowe i przyjemne.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2014 ma skłonić do ponownej oceny postrzegania przestrzeni miejskiej. Przez te siedem dni rozpatrywany będzie związek pomiędzy przeznaczeniem przestrzeni publicznej a jakością życia. Tegoroczne hasło: „Nasze ulice, nasz wybór”, ma zachęcić mieszkańców Europy to stworzenia miast, w których chcieliby żyć.

Na całym świecie siły nabiera inicjatywy „odzyskiwania” obszarów miejskich: np. parkingi przekształcane są w tereny zielone. Ulice przeznaczane są na działalność społeczną czy ulokowanie kawiarni i restauracji na świeżym powietrzu. ETZT 2014 podejmuje temat reorganizacji i przebudowy ulic i przestrzeni miejskiej w taki sposób, aby odebrać ją samochodom i oddać ludziom.

Potrzeby rowerzystów i pieszych przez lata były pomijane. Zmiany priorytetów w zakresie mobilności mogą to w końcu zmienić, aby zrównoważone formy transportu znalazły się w centrum uwagi. Zarówno władze lokalne, jak i obywatele mają wpływ na sposób wykorzystania przestrzeni i rodzaj wybieranego środka transportu. Czas już na takie projektowanie miast, aby to człowiek, nie maszyna, był na pierwszym miejscu.

***

We Francji w 1998 roku pojawiła się inicjatywa Dnia bez Samochodu. Jej popularność sprawiła, że w 2002 roku rozszerzono jej zakres. Tak powstał Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który co roku odbywa się w dniach 16-22 września.

Źródło: www.mobilityweek.eu

Tł. IH 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.