Komisja Europejska rozpoczyna kluczową kampanię na rzecz mobilności i transportu, która trwać będzie od 16 do 22 września. Ponad 2 tysiące miast z całej Europy zorganizuje w tym czasie konferencje, warsztaty, rajdy i inne tego typu wydarzenia, które mają zachęcić mieszkańców do skorzystania z innych niż samochód środków transportu. Temat kampanii to "Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna".
Jednocześnie KE zaprosiła do składania wniosków w konkursie na najlepszy plan zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP). W tym przypadku tematem również jest dzielenie się mobilnością. Ponadto, miasta, które przygotują najciekawszy program kampanii, mogą ubiegać się o nagrodę Europejskiego Tygodnia Mobilności.
- Wspólne korzystanie ze środków transportu to inteligentny i innowacyjny model, który umożliwi zmniejszenie liczby pojazdów na drogach. Każdy pojazd w systemie car-sharing może zastąpić do 15 prywatnych samochodów. Ale nie chodzi tylko o samchody. Jesteśmy świadkami niezwykle dynamicznego rozwoju systemów rowerów miejskich w całej UE. Musimy sprawić, aby przyszłość mobilności w miastach była zarówno wspólna, jak i zrównoważona - powiedziała Violeta Bulc, komisarz ds. transportu KE.
Europa jest liderem w kwestii współdzielonych form transportu - rowerów i samochodów. W 2015 roku wartość transakcji na tym rynku oszacowano na ponad 5 mld euro, a przewiduje się, że 2025 roku przekroczy ona 100 mld euro. Dzielenie się środkami transportu to nie tylko kwestia oszczędności, ale przede wszystkim wspieranie gospodarki niskoemisyjnej, jednego z głównych celów unijnej polityki.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończy się 22 września, w Dniu bez Samochodu.
Źródło: mobilityweek.eu