DSC0771Dla kierowców, którzy przesiądą się do komunikacji miejskiej darmowe przejazdy, dla jeżdżących rowerem miejskim darmowa godzina, a dla zainteresowanych ekologią weekendowy festyn na jednym z pasów Krakowskiego Przedmieścia, który na ten czas zostanie wyłączony z ruchu. W dniach 16-22 września w Lublinie odbędzie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

 

– Lublin jest liderem elektromobilności. Już teraz spełnia najwyższy, 25% próg udziału autobusów zeroemisyjnych we flocie pojazdów przewidziany w ustawie o elektromobilności. Na przestrzeni 9 lat liczba pasażerów, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, wzrosła o 74%. Od zeszłego roku z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystają uczniowie do 16 roku życia. W 2019 roku rozszerzyliśmy uprawnienia do bezpłatnych przejazdów o osoby, które ukończyły 65 rok życia. Świadomie i skutecznie budujemy w Lublinie zrównoważony transport – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Już ponad 10 lat Lublin aktywnie włącza się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Slogan tegorocznej edycji wydarzenia, w którym udział bierze ponad 2200 europejskich miast, brzmi „Chodź z nami!”. Podobnie jak w ubiegłym roku centrum wydarzeń stanie się ul. Krótka, gdzie prezentowane będą zalety wielu nisko-emisyjnych środków transportu, jakimi możemy poruszać się po mieście. Przez cały tydzień mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z zaletami transportu publicznego, jakim dysponuje nasze miasto czy porozmawiać z osobami na co dzień zajmującymi się komunikacją miejską.

Ekologiczne środki transportu to także ich użytkownicy, dlatego na przestrzeni ul. Krótkiej specjaliści przybliżą najmłodszym mieszkańcom zagadnienia związane z ekologią w formie przystępnych gier. A skoro mottem edycji jest chodzenie, to miejski konserwator zabytków zabierze chętnych na spacer historycznymi traktami komunikacyjnymi Krakowskiego Przedmieścia.

Ekologiczne pojazdy wykorzystywane w transporcie miejskim pojawią się w weekend, a na dwa dni (21-22 września) część Krakowskiego Przedmieścia stanie się „Żywą Ulicą”. Wyłączony z ruchu zostanie jeden pas między ul. Chopina, a ul. Wieniawską (po stronie ul. Krótkiej). Odbędą się tam koncerty, gry, zabawy, impro spektakle. W sobotę będzie też można obejrzeć autobus Ekovolt, który na co dzień jeździ ulicami Lublina oraz elektryczny samochód osobowy, rower cargo, skutery i hulajnogi. Lublinianie odwiedzający „Żywą Ulicę” będą mogli obejrzeć pokazy kulinarne i pokazy mody oraz skorzystać ze strefy gastronomicznej. Partnerzy wydarzenia przygotowali dla uczestników konsultacje fryzjerskie i kosmetyczne. Odbędą się animacje i zawody deskorolkarzy dla dzieci, a także pokaz deskorolkowy. Wystąpią Dwa Słowa Teatr Improv i zespół Ethnopolia. Do udziału w obchodach ETZT na Krakowskim Przedmieściu zaproszenie przyjęli okoliczni przedsiębiorcy, którzy aktywnie włączyli się w tworzenie programu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to także dobrze znane z poprzednich edycji darmowe przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego auta i pierwsza godzina roweru miejskiego w dzień bez samochodu. Obie akcje odbędą się w niedzielę, 22 września. Na uwagę zasługują również akcje edukacyjne prowadzone przez Zarząd Transportu Miejskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji prowadzone na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Al. Zygmuntowskich. Do tegorocznego ETZT włączyły się także: Biuro MAZ, Miejski Konserwator Zabytków oraz Stowarzyszenie Architektów RP.

Ponadto Bombardowanie Włóczką przygotowuje własnoręcznie dekoracje z włóczki do trolejbusu komunikacji miejskiej przez co zamieni środek transportu w kolorowe, radosne i szalone wnętrze. W niedzielę na ulice miasta wyjedzie także dobrze znany Lublinianom trolejbus ZIU-tek. Na 130 autobusach i trolejbusach pojawią się naklejki o treści „Pozwól mi włączyć się do ruchu”. Będą one widniały na tylnej szybie pojazdów i mają przypominać innym uczestnikom ruchu drogowego, aby umożliwić pojazdom komunikacji miejskiej wyjeżdżającym z zatoki przystankowej bezpieczne włączenie się do ruchu.

Na przestrzeni 9 lat liczba pasażerów komunikacji miejskiej wzrosła o ponad 70% tj. o 56 mln (porównanie roku 2009 do 2018), a w ciągu ostatnich 10 lat liczba wozów w ruchu wzrosła o 52%. Lublin posiada największy system trolejbusowy w kraju. 89 trolejbusów jeździ po ponad 70 km trakcji. Większość trakcji trolejbusowej powstała w ramach projektów unijnych realizowanych w ostatnich latach.

Źródło: UM Lublin

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.