tramwaj wodny Fot. Jerzy PinkasCzy od nowego sezonu wakacyjnego wszyscy posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca będą mogli skorzystać z bezpłatnego rejsu tramwajem wodnym? Stanie się tak, jeżeli radni przegłosują uchwałę w sprawie ustalenia zasad taryfowych. Nowe możliwości uzyskają również turyści. Z myślą o nich uruchomiona będzie nowa usługa, czyli Bilet Turystyczny.

 

Od początku maja rozpocznie się kolejny sezon funkcjonowania tramwaju wodnego, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców Gdańska. Możliwe, że od tego sezonu wszystkie gdańszczanki i gdańszczanie, którzy są użytkownikami karty mieszkańca, raz w roku będą mogli skorzystać z bezpłatnego przejazdu tym środkiem transportu. W czwartek nad tym tematem pochylą się miejscy radni.

Ponad 65 tysięcy pasażerów oraz blisko 2,5 tysiąca rowerów – tak przedstawia się podsumowanie zeszłorocznego sezonu funkcjonowania Gdańskiego Tramwaju Wodnego.

Wprowadzane zmiany, takie jak modyfikacja rozkładu jazdy czy ułatwienia w systemie sprzedaży biletów skutkują ciągłym wzrostem popularności tej formy transportu. Statystyki dowodzą, że pasażerami są głownie osoby, dla których rejs jest alternatywnym sposobem zwiedzania Gdańska. Jest to zatem bardziej atrakcja turystyczna niż środek codziennej komunikacji. Trzeba podkreślić, że mimo rosnącej liczby pasażerów wskaźnik odpłatności kształtuje się wciąż na dość niskim poziomie: 15-19%. Oznacza to, że żeby tramwaj wodny mógł funkcjonować, około 81-85% kosztów jakie generuje ta działalność opłacanych jest z budżetu miasta. Ceny za bilety na tramwaj wodny nie wzrosły od 2012 r. i wynoszą obecnie 10 zł za bilet normalny, 5 zł za bilet ulgowy i 5 zł za przewóz roweru.

W związku z tym, na najbliższej sesji Rady Miasta głosowana będzie uchwała w sprawie ustalenia zasad taryfowych dotyczących biletów na przejazd tym środkiem transportu. Proponowane stawki to 20 zł za bilet normalny i 10 zł za bilet ulgowy. Opłata za przewóz roweru miałaby pozostać bez zmian. Korekty cen spowodują zmniejszenie dopłaty z budżetu miasta z poziomu 1,9 mln zł do poziomu 1,45 mln zł. Jednocześnie uchwała umożliwi wszystkim posiadaczom Gdańskiej Karty Mieszkańca skorzystanie raz w roku z bezpłatnego przejazdu tramwajem wodnym.

Gdańska Karta Mieszkańca
Możliwość skorzystania z przejazdu tramwajem wodnym to kolejna bezpłatna usługa, z której będą mogli korzystać mieszkańcy Gdańska w ramach Karty Mieszkańca. Już teraz Karta gwarantuje wiele bezpłatnych wejść do głównych gdańskich atrakcji raz w roku, a także liczne rabaty i zniżki u partnerów. Trzeba podkreślić, że dzięki Karcie Mieszkańca uczniowie gdańskich szkół mogą bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską. Od początku funkcjonowania Kart, swoje egzemplarze odebrało już ponad 184.000 gdańszczanek i gdańszczan. Zdecydowana większość użytkowników pozytywnie ocenia Gdańską Kartę Mieszkańca, a aż 67% z nich chciałaby, aby integrowała ona wszystkie miejskie usługi. Z punku widzenia mieszkańców priorytetem powinno być rozszerzenie funkcjonalności Karty w zakresie usług związanych z komunikacją miejską. Prawie połowa użytkowników chciałaby, aby Karta Mieszkańca dawała możliwość płacenia za parkingi, a aż 44% posiadaczy chętnie skorzystałoby z możliwości doładowywania biletów miesięcznych przy pomocy swojej Karty.

Oferta specjalna dla turystów
Nową usługę przygotowano też dla odwiedzających nasze miasto turystów. Bilet turystyczny to nowa usługa podpięta pod Gdańską Kartę Turysty. Każdy posiadacz Gdańskiej Karty Turysty począwszy od sezonu letniego 2019 będzie mógł doładować ją o pakiet dający mu możliwość darmowego poruszania się komunikacją miejską na terenie Gdańska. Do tej pory turyści mogli za pomocą Karty Turysty korzystać wyłącznie z biletu metropolitalnego. Daje on duże możliwości podróżowania po Trójmieście, pamiętać jednak należy, że wiąże się z nieco wyższą ceną, a nie wszyscy potrzebują tak rozbudowanego pakietu. Dlatego teraz, turyści uzyskają dostęp do znacznie tańszej opcji, która w pełni zaspokaja potrzeby osób chcących poruszać się tylko w obrębie Gdańska. Jest to ciekawa alternatywa dla biletu metropolitalnego, dająca łatwiejszy dostęp do komunikacji miejskiej. Dzięki tej usłudze użytkownicy będą mieli też możliwość zakupu biletów on-line, również w języku angielskim czy niemieckim.

Źródło: UM Gdańsk

Komentarze  
Guest
0 #1 Guest 2019-04-04 03:14
Jestem właśnie w Gdańsku i myślałam że uda mi się zabrać dzieci na rejs, szkoda że mimo ładnej pogody rejsy zaczynają się od 1 maja :(
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.