cycle path 123253 640Wczoraj (14 lipca) o godzinie 22.00 w Gdańsku zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego ze względu na nasilające się opady deszczu, wichurę i podtopienia. Wciąż trwa obserwacja miasta, przyjmowane są raporty służb miejskich, monitorowane są poziomy wód, sytuacja na drogach, funkcjonowanie komunikacji zbiorowej.  

W nocy podtopione zostały piwnice i ulice, nie działała komunikacja zbiorowa. Obecnie trwa usuwanie skutków ulewy.

W ciągu 14 godzin spadło w Gdańsku około 160 litrów wody/m2. Jest to dwumiesięczna norma opadów deszczu w regionie. Strażacy aktywnie działali w Oliwie w rejonie ulic: Stary Rynek Oliwski, Opata Rybińskiego, Kwietna, Opacka.

Służby odebrały setki sygnałów od mieszkańców. Zbiorniki retencyjne przyjęły maksymalną ilość wody, a w kulminacyjnym momencie wypełnione były do górnych krawędzi. Gdańskie Melioracje ograniczały odpływ wody ze zbiorników na Strzyży w jej górnym biegu, co zmniejszyło spływ wody na dolne dzielnice miasta. Fala wezbraniowa przemieszczająca się Potokiem Strzyża wystąpiła z koryta na odcinku wzdłuż fragmentu ul. Słowackiego oraz na odcinku poniżej Parku Kuźniczki, zalewając niektóre ulice Dolnego Wrzeszcza.

Z koryta wystąpił również Potok Rynarzewski w rejonie gdańskiego ogrodu zoologicznego w Oliwie. Podniosły się poziomy zbiorników wewnątrz ZOO. Dla bezpieczeństwa zwierząt i odwiedzających ogród, podjęto decyzję o zamknięciu placówki w piątek 15 lipca. Dzięki sprawnej reakcji pracowników ZOO, zwierzęta nie ucierpiały.

W związku z trwającą akcją przywracania stabilizacji w Gdańsku nie funkcjonowała komunikacja tramwajowa. W jej miejsce działała autobusowa komunikacja zastępcza. Ruchem kierują policjanci, a drogi są otwierane w miarę odpływu wody i przywracania porządku.

Przed 6.00 rano została przywrócona komunikacja tramwajowa na liniach Jelitkowo - Zaspa, Oliwa - Strzyża PKM, Nowy Port - Kliniczna - prawdopodobne jest jednak nieregularne kursowanie. Trwają prace nad przywróceniem przewozów na linii Morena - Siedlce.

Po godzinie 8.00 zamknięte dla ruchu było:
- skrzyżownie al. Grunwaldzkiej i Czyżewskiego - na wysokości granicy z Sopotem w kierunku Gdańska,  
- skrzyżowanie al. Grunwaldzka/al. Żołnierzy Wyklętych (przy Galerii Bałtyckiej),
- przejazd pod wiaduktem kolejowym w ciągu al. Hallera (węzeł Kliniczna).

Otwarto natomiast skrzyżowanie Miszewskiego/Grunwaldzka – sterowanie ręczne prze policję iskrzyżowanie Rondo De la Salle/Potokowa (ruch w dół  do Partyzantów lub Chrzanowskiego).

Wprowadzono sterowanie ręczne na skrzyżowaniu al.Grunwaldzka/Wojska Polskiego/Braci Lewoniewskich. Obowiązuje objazd w kierunku Centrum Gdańska przez ul. Braci Lewoniewskich i Hynka.

Przed 9.00 otwarto już wiadukt w ciągu al. Żołnierzy Wyklętych (nad al. Grunwaldzką koło Galerii Bałtyckiej). Pojazdy mogą przejechać od al. Żołnierzy Wyklętych w kierunku Zaspy.

W pociągach SKM na trasie: Żabianka AWFiS - Śródmieście - Żabianka AWFiS wprowadza się honorowanie biletów okresowych ZTM Gdańsk, które obowiązuje do odwołania.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.