s 760 505W Gdańsku rozpoczęły się projekty związane z promocją jazdy rowerem, wykorzystania tego środka w codziennej komunikacji i zwiększenia bezpieczeństwa w czasie jazdy. Referat Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego będzie realizował warsztaty dla uczniów oraz zakupił przyczepki rowerowe, które będą mogli wypożyczyć bezpłatnie rodzice mające dzieci w gdańskich przedszkolach.

 

Wypożycz i przetestuj
Chcąc promować aktywny styl życia i bezpieczną jazdę rowerem, magistrat zakupił przyczepki rowerowe, które zostaną przekazane przedszkolom do bezpłatnego testowania, w ramach kampanii „Podczep się”. Trzy przyczepki - dwie jednoosobowe i jedna dwuosobowa - będą bezpłatnie użyczane rodzicom i opiekunom prawnym przedszkolaków, uczęszczających do placówek samorządowych. Na początek trafią one do 11 placówek położonych w tzw. Centralnym Paśmie Usługowym, obejmującym między innymi Wrzeszcz, Oliwę czy Śródmieście, będącym obszarem pilotażowym projektu. Dzięki tej akcji, rodzice będą mogli przetestować przyczepki i przekonać się czy najmłodsi członkowie rodziny polubią ten sposób podróżowania.

- Każdy zainteresowany rodzic będzie mógł w przedszkolu, do którego uczęszcza jego dziecko, bezpłatnie wypożyczyć na tydzień przyczepkę rowerową i wypróbować jazdę nie tylko po mieście, ale i w terenie – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Jeśli pomysł się sprawdzi, w przyszłości planujemy zakupienie większej liczby takich przyczepek.

Akcja trwa od maja do października i w tym czasie chętne przedszkola mogą zgłaszać się do udziału w projekcie. Warunkiem uczestnictwa przedszkola jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego (https://forms.gle/RyxBpLzcYSX3RJX79).

Nauka jazdy w ruchu ulicznym dla uczniów
Drugą akcją, którą Gdańsk będzie zachęcać młodych mieszkańców do aktywności mobilnej, będą warsztaty w ramach „Programu nauki jazdy rowerem w ruchu ulicznym”. Zajęcia skierowane są do uczniów klas V-VIII gdańskich szkół podstawowych. Będą one kontynuacją trwającego już trzy lata programu, w którym udział będzie mogło wziąć kolejne 25 klas.

Szkoły mogą się zgłosić do udziału w warsztatach, których cykl szkoleniowy będzie obejmował:
- Zajęcia teoretyczne;
- Serwis rowerowy, w tym weryfikację sprawności mechanicznej rowerów uczniów;
- Zajęcia na placu lub boisku szkolnym, w tym weryfikację umiejętności uczestników przejazdów;
- Zajęcia w ruchu ulicznym, w tym ćwiczenia praktyczne w okolicy szkoły oraz manewry praktyczne na ulicach o niewielkim natężeniu ruchu.

Warsztaty te przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa młodych, aktywnych mobilnie gdańszczan.
Szkoły zainteresowana udziałem w programie mogą zgłaszać chęć uczestnictwa pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Działania miasta skierowane są przede wszystkim na promocję aktywności mobilnej, poprawę bezpieczeństwa rowerzystów na drogach, jak również zachęcanie dorosłych i dzieci do zdrowego stylu życia.

Powyższe projekty Miasto Gdańsk realizuje w ramach międzynarodowego programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020, promujący przede wszystkim zrównoważony transport oraz zmianę zachowań transportowych mieszkańców. Projekt cities.multimodal zakłada ułatwienie mieszkańcom miast w całym regionie Morza Bałtyckiego połączenia ruchu pieszego, rowerowego, transportu publicznego oraz współdzielenia samochodów jako ekologicznej alternatywy dla samochodów prywatnych. Oprócz Gdańska w programie uczestniczą partnerzy z Niemiec, Szwecji, Danii, Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii oraz Rosji.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.