contentmap_plugin

monitoring 401776 960 720W Gliwicach kamery termowizyjne ułatwią rowerzystom przeprawianie się przez jezdnię. Pierwsze urządzenia są już testowane na jednym z większych gliwickich skrzyżowań.

 

Dwie kamery termowizyjne są właśnie testowane na skrzyżowaniu Drogowej Trasy Średnicowej z ulicami Śliwki, Orlickiego i Wybrzeże Armii Krajowej.

– Urządzenia są wyposażone w przetworniki, których detekcja oparta jest na analizie promieniowania podczerwieni. Przetworzony przez nie obraz jest czarno-biały, a im wyższa temperatura zarejestrowanego w polu widzenia obiektu, tym jaśniejszy zapis. Główną zaletą tego typu kamer jest brak wpływu jakości oświetlenia zewnętrznego oraz warunków atmosferycznych na jakość analizy obrazu – wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Dodatkowo na obrazie kamery termowizyjnej zaznaczone są pola detekcji. Gdy rowerzysta znajdzie się w aktywnym pasie, automatycznie zostanie wysłane żądanie włączenia na przejściu zielonego światła.

Jeszcze w tym roku ZDM planuje wyposażyć 3 przejazdy rowerowe w detekcje termowizyjną. Kamery pojawią się na testowanym obecnie skrzyżowaniu, na ulicy Kozielskiej (przy szkole) oraz na skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego i Orlickiego. Testowanie kamer ma się zakończyć we wrześniu. Wówczas zostanie podjęta decyzja czy system obejmie kolejne skrzyżowania.

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.