monitoring 401776 960 720W stolicy Podkarpacia zostanie wdrożony inteligentny monitoring wizyjny, który wykryje prywatnych przewoźników korzystających w nieuprawniony sposób z miejskich przystanków. To pierwszy taki system w Polsce.

 

W Rzeszowie funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięta prywatna komunikacja autobusowa, z której korzystają mieszkańcy miasta oraz okolicznych gmin. Wielu prywatnych przewoźników jednak w sposób nieuprawniony korzysta z zatok autobusowych należących do Zarządu Transportu Miejskiego. Asseco Data Systems wdroży system, który pozwoli miastu przejąć kontrolę nad tym procederem. Będzie to możliwe dzięki wyposażeniu przystanków w urządzenia do monitoringu wizyjnego.

- System z pomocą m.in. kamer ANPR pozwoli na automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, a także monitorowanie czasu postoju, wielkości i rodzaju pojazdu, a także powierzchni, jaką zajmuje autobus. Następnie dane z serwerów lokalnych będą filtrowane w centralnym systemie i wygenerują gotowy raport o pojazdach, które zatrzymały się na przystankach. ZTM na tej podstawie będzie mógł żądać zapłaty od przewoźników, którzy skorzystali z infrastruktury miejskiej w sposób nieuprawniony. Oczywiście system nie będzie monitorował ruchu pojazdów prywatnych, taksówek i innych pojazdów uprzywilejowanych – wyjaśnia Paweł Sokołowski, dyrektor Pionu Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w Asseco Data Systems.

- Realizując z Asseco kolejny innowacyjny projekt Rzeszów umacnia swoją pozycję lidera na rynku inteligentnych rozwiązań smart city, z czego jesteśmy bardzo dumni. Jestem przekonany, że nowe przedsięwzięcie przyczyni się do większego komfortu rzeszowian korzystających z komunikacji miejskiej – powiedział Marek Ustrobiński, wiceprezydent Miasta Rzeszowa.

Realizacja projektu „Rozbudowa przystankowej infrastruktury ITS” potrwa do sierpnia 2018 r. System inteligentnego monitoringu nadzoru będzie zainstalowany w czterdziestu siedmiu przystankach na terenie miasta Rzeszowa. System będzie zintegrowany z funkcjonującym w Rzeszowie od 2015 roku systemem elektronicznej informacji pasażerskiej. Wartość projektu to prawie 8 mln zł brutto.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze  
jajakoja
0 #1 jajakoja 2018-03-16 11:53
To jakiś obłęd! Przecież te przystanki nie są własnością jakiegoś ZTM, lecz własnością gminy. A gmina to mieszkańcy, obywatele. To jest infrastruktura publiczna, a nie prywatna. Jeżeli ktoś prowadzi usługi transportu zbiorowego, to ma prawo z tych przystanków korzystać. Taki monitoring to nadużycie uprawnień.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.