edroga1008Systemy zarządzania ruchem generalnie ułatwiają przemieszczanie się po ulicach i nazywamy je inteligentnymi systemami transportowymi. Dzięki nim rzadziej stoimy w korkach, wiemy jaką trasę lepiej wybrać, z jaką prędkością opłaca się jechać, dostajemy informacje o robotach drogowych, widzimy kiedy przyjedzie autobus itd. Niedawno w naszym portalu pisaliśmy o systemach sterowania sygnalizacją świetlną i korzyściach jakich przysparzają. Ale nie zawsze myślimy o tym, że inteligentne systemy transportowe są częścią większej całości i wpasowują się w system jakim jest miasto. A najlepiej działają wtedy, kiedy jest to inteligentne miasto. Takie jak miasta przedstawione podczas Smart City Forum, które odbywa się w Warszawie 18 i 19 lutego tego roku.

Inteligentny system transportowy to część inteligentnego miasta

Tegoroczne Smart City Forum daje szeroki przegląd zastosowań nowoczesnych technologii w służbie człowieka, a dokładnie mieszkańca miasta. Inteligentnego miasta. Czyli miasta zamieszkanego przez inteligentne społeczeństwo, zarządzanego przez inteligentne władze i w sposób planowy nasyconego inteligentnymi technologiami. Czyli takimi, których zadaniem jest zapewnienie ludziom jak najlepszych warunków życia, ochrony środowiska i oszczędnego wykorzystania zasobów. Dlaczego to takie ważne w miastach? Dlatego, że mieszka w nich coraz więcej ludzi - do 2050 roku 70% ludności świata będzie żyć w miastach. A skoro tak, to tradycyjne problemy narastają: bezpieczeństwo, zaopatrzenie w wodę, zużycie energii, niewydolność infrastruktury, dostawy towarów, lokalizacja punktów usługowych itd. No i oczywiście to co najbardziej odczuwamy na co dzień czyli zakorkowane ulice, brak miejsc parkingowych, niesprawna komunikacja publiczna. Na te wszystkie problemy odpowiedzią są inteligentne technologie, dzięki którym niedogodności stają się znośniejsze. To, co kilkanaście lat temu oglądaliśmy w filmach science fiction dzisiaj możemy zobaczyć na ulicach wielu miast.

Każdy człowiek i każde urządzenie dostarcza danych

Przemieszczanie się i komunikacja to podstawa życia w mieście i większość systemów w smart city działa tak, żeby zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni, zapewnić jak najwydajniejszą obsługę transportową i informację o możliwościach podróży. Ale każdy, nawet najdoskonalszy system jest niczym bez... Danych. W inteligentnych systemach transportowych danych dostarczają pojazdy. A w inteligentnych miastach? Wszystko i wszyscy. Samochody, liczniki wody, terminale płatnicze, czytniki kart miejskich, latarnie i kosze na śmieci. Każdy człowiek jest chodzącym zbiorem danych. Rejestrują nas kamery monitoringu, jeśli mamy telefon komórkowy (kto nie ma ręka w górę!) to smart city zna każdy nasz krok, a jeśli mamy smartfona czy tablet i udzielamy się w mediach społecznościowych to wiedzą o nas to, czego nawet sami o sobie nie wiemy. W końcu zawsze jest coś za coś...

Zaprezentowane na Smart City Forum przykłady z wielu miast, również w Polsce, dowodzą, że jednak warto. Inteligentne technologie poprawiają jakość życia i pozwalają oszczędzać zasoby, których na planecie jest coraz mniej, a mieszkańców wciąż przybywa. Nic więc dziwnego, że aż trzy czwarte samorządów chce wprowadzić inteligentne technologie miejskie. Jeśli miasta się rozrastają, to po to żebyśmy mogli w nich wytrzymać, musimy tworzyć systemy, które będą znały nasze zachowania i odpowiednio reagowały. A bezpieczeństwo danych jest na pierwszym miejscu w każdym inteligentnym systemie. Prelegenci Forum podkreślają także, że do stworzenia prawdziwych smart cities konieczne jest partnerskie podejście władz i firm do tworzenia inteligentnych rozwiązań, otwarte standardy systemu, ochrona danych i przejrzystość działania. Nie brak też zagadnień organizacyjnych i prawnych: modeli finansowania, źródeł pozyskiwania funduszy, płatności za usługi, kwestii zamówień publicznych, podziału odpowiedzialności i ryzyka.

Sala przez cały dzień jest pełna, w kuluarach trwają ożywione dyskusje. Informacja o Forum znajduje się na http://smartcityforum.pl/. Organizatorzy, którym należy się uznanie za sprawne działanie, zapewniają, że na stronie internetowej będą również dostępne wybrane prezentacje.

IMG 1224IMG 1231IMG 1233IMG 1245IMG 1254
Krzysztof Jamrozik

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.